PAP/Rynek Zdrowia | 11-06-2015 14:02

MZ o wyroku Trybunału UE: pracujemy nad wdrożeniem dyrektywy

Ministerstwo Zdrowia odniosło się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce. Polsce nie udało się wdrożyć na czas przepisów dyrektywy ws. jakości tkanek i komórek ludzkich. -Teraz projekt dot. zapłodnienia metodą in vitro jest w Sejmie - powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

11 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska naruszyła unijną dyrektywę, bo nie wprowadziła odpowiednich przepisów dotyczących komórek rozrodczych, tkanek płodowych i tkanek zarodkowych. Wyrok ten i opóźnienie we wdrażaniu unijnej dyrektywy to konsekwencja toczącego się w Polsce sporu o zapłodnienie metodą in vitro.

- ETS stwierdził to, co wszyscy wiemy - że nie udało nam się wdrożyć tych przepisów na czas. W Polsce długo trwało zebranie koalicji politycznej, która przygotowałaby właściwy projekt ustawy. Ale teraz się to dzieje - projekt jest procedowany w Sejmie, został zaakceptowany przez komisję zdrowia, dziś jest jego drugie czytanie i trafi pod głosowanie izby - powiedział wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Jak dodał, Komisja Europejska będzie teraz monitorować, jak wykonamy wyrok Trybunału, czyli jak i kiedy te brakujące przepisy wdrożymy. Trybunał przyznał rację KE, która pozwała Polskę w tej sprawie we wrześniu 2013 r.