MZ o umowach na wystawianie recept refundowanych

Jak już informowaliśmy, resort zdrowia przygotowuje nowelizację przepisów, zakładającą, że NFZ nie będzie podpisywał z lekarzami umów dających im prawo wystawiania recept na leki refundowane.

Organizacje środowiska medycznego, komentując dla nas projektowaną regulację, wskazują, że taka zmiana będzie miała istotne znaczenie dla lekarzy i pacjentów:

Czyt. Refundacja jest prawem pacjenta, a nie lekarza

W Ministerstwie Zdrowia zapytaliśmy o główne cele planowanej nowelizacji.

- Resort nowelizuje przepisy dotyczące recept lekarskich i pielęgniarskich, ustawę o refundacji, ustawę - Prawo farmaceutyczne oraz ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, nie natomiast rozporządzenie w sprawie dokumentacji medycznej - informuje nas Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- W zakresie samych umów upoważniających na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, które są zawierane przez lekarzy z dyrektorami wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, to rezygnacja z nich wiąże się z procesem informatyzacji oraz nadaniem uprawnienia pielęgniarkom i położnym do wystawiania recept, w tym refundowanych - czytamy w odpowiedzi resortu.

- Umożliwienie wystawiania recept refundowanych kolejnej grupie zawodowej wiązałoby się z potrzebą generowania dodatkowych umów upoważniających, których obsługa stanowiłaby duże obciążenie dla Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznacza rzecznik.

Dodaje: - Likwidacja umów upoważniających wiąże się z celem nadrzędnym dla Ministra Zdrowia, tj. zapewnienia pacjentom jak najszerszego dostępu do świadczeń gwarantowanych, którymi są m.in. leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne refundowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH