Resort zdrowia opublikował projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w sprawach przyjęcia oraz wypisania ze szpitala psychiatrycznego.

Ochronie praw i godności osób cierpiących na zaburzenia psychiczne służyć będzie wprowadzony w § 8 projektu rozporządzenia wymóg, aby osoba przyjmowana do szpitala psychiatrycznego lub jej przedstawiciel ustawowy ewentualnie opiekun faktyczny byli informowani przez lekarza o przysługujących im uprawnieniach, w szczególności o trybie wypisana pacjenta ze szpitala psychiatrycznego.

Konieczność wprowadzenia do rozporządzenia takiego przepisu wynika z analizy treści pism (skarg i pytań) wpływających do Ministerstwa Zdrowia. Brak pełnej wiedzy na temat podstaw i trybu hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym powoduje, iż pacjenci w wielu przypadkach zwracają się o udzielenie zgody na opuszczenie przez nich szpitala do niewłaściwych podmiotów.

Projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych 10 czerwca 2011 r. Termin zgłaszania uwag upływa 30 czerwca 2011 r.

Więcej: www.mz.gov.pl Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH