MZ o projekcie przepisów ws. ratunkowego dostępu do technologii lekowych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, Rada Ministrów przyjęła we wtorek (14 lutego) projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Resort zdrowia przedstawia najważniejsze rozwiązania systemowe, które zawiera projekt.

- Projekt ustawy przewiduje doprecyzowanie wykazu świadczeń gwarantowanych. Chcemy dobrze określić uprawnienia pacjentów do świadczeń gwarantowanych. Chcemy też zweryfikować skuteczność kliniczną i bezpieczeństwo świadczeń - przede wszystkim tych, które są najbardziej kosztowne - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Celem nowej regulacji jest „optymalizacja i zwiększenie przejrzystości wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) na świadczenia gwarantowane. Uwolnione środki będą mogły być przeznaczone na nowe świadczenia zdrowotne oraz te, które obecnie są niedofinansowane. Prowadzimy kolejne działania mające na celu zmniejszenie kolejek” - czytamy na stronach MZ.

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) umożliwi pacjentom dostęp do leków, które nie są refundowane w danym wskazaniu. Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztów takich leków, jeśli:

• będą one niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjentów
• ich użycie będzie uzasadnione i poparte wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz
• u pacjenta zostały wyczerpane wszystkie możliwe do zastosowania dostępne technologie medyczne.

Te zmiany są konieczne, ponieważ - ze względu na obowiązujące przepisy - obecnie pacjenci nie mogą otrzymać nieodpłatnie leku ratującego życie, jeśli nie jest on refundowany.

Projekt wprowadza także zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne. Dotyczą one doregulowania dostępu do tabletek ellaOne. W ich efekcie tabletki te będą wydawane na receptę.

„Tabletki ellaOne powrócą do grupy leków, których wydawanie będzie się wiązało ze ściślejszą kontrolą lekarską. Uzasadniają to względy medyczne. Wydawanie leku na receptę to procedura, która ma na celu zapewnienie pacjentom maksymalnego bezpieczeństwa farmakoterapii. Tymczasem obecnie już bardzo młode osoby (nawet po 15. roku życia) mogą bez kontroli lekarskiej kupić i stosować ten środek”.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH