MZ o priorytetach polityki senioralnej

Jednym z najważniejszych celów polityki senioralnej prowadzonej przez ministra zdrowia jest dostosowanie opieki zdrowotnej do obecnych trendów demograficznych - czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w publikacji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (1 października).

"W celu zapewnienia seniorom właściwej opieki Ministerstwo Zdrowia ściśle współpracuje z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. W trosce o aktywność osób starszych - zarówno zawodową, jak i społeczną oraz ich samodzielne, zdrowie i bezpieczne życie określono główne założenia polityki senioralnej" - czytamy dalej.

Wśród jej priorytetów w obszarze ochrony zdrowia, jak informuje resort, znajdują się: zmiany systemowe, które mają na celu rozwój usług medycznych przeznaczonych dla osób starszych, dzięki czemu seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do odpowiedniej opieki (m.in. ułatwienie dostępu do specjalizacji w dziedzinie geriatrii i sfinansowanie etatów rezydenckich, przygotowanie kadry medycznej do kompleksowej opieki nad starszymi pacjentami oraz szkolenia zawodowe w tym zakresie).

Ponadto wśród priorytetów znajdą się także profilaktyka zdrowotna i promocja zdrowego stylu życia (specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego podkreślają, że aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, brak nałogów, unikanie długotrwałego stresu, a także zgłaszanie się na badania profilaktyczne skutkują lepszym stanem zdrowia w starszym wieku), rozwój usług społecznych i opiekuńczych dostosowanych do potrzeb osób starszych, szczególnie osób o ograniczonej samodzielności.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH