MZ o podmiotach niepublicznych w ratownictwie medycznym Resort zdrowia wyraża przekonanie, że ratownicy pracujący w podmiotach niepublicznych znajdą pracę także także po zapowiadanych zmianach Fot. PTWP

W poniedziałek (9 stycznia) resort zdrowia opublikował informację nt. planowanych zmian w Państwowym Ratownictwie Medycznym. Odnosi się w niej m.in. do sytuacji podmiotów niepublicznych działających obecnie w tym zakresie na rynku usług medycznych.

Przypomnijmy, że pracownicy zespołów ratownictwa medycznego zatrudnieni w Falck Medycyna i obawiający się utraty pracy złożyli tego samego dnia, w poniedziałek (9 stycznia) w kancelarii premiera petycję, w której krytykują plan zmian w systemie ratownictwa.

Czytaj: Ratownicy z Falck Medycyna krytycznie o zmianach w systemie - złożyli petycję w KPRM

"Celem zmian jest realizacja zadania państwa w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Realizacja tego zadania nie może być związana z ryzykiem braku zabezpieczenia świadczeń, jakie niesie ze sobą mechanizm ich kontraktowania w warunkach wolnej konkurencji. Niekorzystnym zjawiskiem jest też zmienność realizatorów tych świadczeń, co w sytuacji zapewnienia dostępu do infrastruktury związanej z powiadamianiem ratunkowym nie może mieć miejsca" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

"Odnosząc się do ew. roszczeń podmiotów niepublicznych, z którymi nie będą zawierane umowy na ratownictwo medyczne finansowane ze środków publicznych, należy wskazać, że w obecnie stosowanej procedurze postępowania w sprawie zawarcia umów na świadczenia zdrowotne z Narodowym Funduszem Zdrowia, żaden z podmiotów leczniczych (bez względu na jego status) nie ma gwarancji co do zawarcia umowy z NFZ na kolejny okres. Nie skutkuje to jednak żadnymi odszkodowaniami w stosunku do Funduszu. Zaskarżeniu może podlegać jedynie sam sposób przeprowadzenia konkursu ofert" - wyjaśnia resort.

MZ zwraca uwagę, że "powierzenie realizacji zadań z zakresu ratownictwa medycznego podmiotom z większościowym udziałem kapitału publicznego sprawia, że można uniknąć sytuacji, w której jakikolwiek podmiot leczniczy realizujący te świadczenia odmówi zawarcia umowy z płatnikiem. Gwarantem tego stanu rzeczy jest fakt, że samorządy terytorialne będące w większości organami założycielskimi dla publicznych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego są jednocześnie odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne osób zamieszkujących podległy im teren. Rezygnacja podmiotu leczniczego z udzielania jakichkolwiek świadczeń wymaga zgody jego organu założycielskiego".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH