MZ o orzecznictwie w zakresie chorób zawodowych

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych.

Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych z terminem zgłaszania uwag do 21 maja 2010 roku. Rozporządzenie określa wykaz specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych, biorąc pod uwagę ich charakter i specyfikę.

W proponowanym rozwiązaniu przyjęto, że uprawnienie do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych warunkuje posiadanie specjalizacji lekarskiej w określonej dziedzinie.

Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych będą wykonywali lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: medycyny pracy, medycyny przemysłowej, medycyny morskiej i tropikalnej, medycyny lotniczej, medycyny kolejowej, medycyny transportu.

Natomiast w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych – lekarz specjalista chorób zakaźnych albo lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej, z uwzględnieniem opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych.

W odniesieniu do pracownika leczonego w warunkach szpitalnych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby, mogącej być chorobą zawodową, orzeczenia dokona zatrudniony w tej jednostce lekarz specjalista odpowiedniej dziedziny medycyny.

Więcej na http://www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH