MZ o dopłatach za leki immunosupresyjne na nowej liście refundacyjnej FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W związku z publikacją projektu obwieszczenia w sprawie wykazu leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2017 r., Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie informacje dotyczące zmian w dopłatach za leki immunosupresyjne.

Informacje dotyczą dwóch grup limitowych:
• Grupa 116.0 - leki przeciwwirusowe
• Grupa 134.0 - leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące - leki immunosupresyjne.

Resort zdrowia informuje m.in., że w grupie 134.0 „od 1 maja br. wszedł pierwszy odpowiednik - lek Marelim, który był dostępny dla pacjentów za dopłatą 9,44 zł (dawka 180 mg) oraz 3,20 zł (dawka 360 mg). Wprowadzenie pierwszego odpowiednika spowodowało obniżenie limitu finansowania w grupie limitowej, a co za tym idzie - wzrosła dopłata pacjenta do leku Myfortic. Obecnie - w związku ze złożeniem wniosków o obniżenie cen urzędowych - dla większości leków dostępnych w ramach tej grupy spadła dopłata pacjenta. Dzięki temu od 1 lipca 8 leków będzie dostępnych za 3,20 zł” - podaje MZ.

Ponadto, „rozwiewając wątpliwości dotyczące wskazań dla leków Valhit i Valgancyclovir, jakie były zgłaszane przez część środowisk pacjenckich, wyjaśniamy, że - zgodnie z aktualnymi charakterystykami tych produktów leczniczych - mogą je stosować zarówno dzieci, jak i dorośli” - czytamy na stronie MZ.

„Odnosząc się natomiast do leku Valcyte w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego, który może być przepisywany przez lekarzy w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej, informujemy, że firma Roche po ustaleniach z resortem zdrowia zgodziła się na bezpłatne dostarczanie tego produktu lekowego do szpitali. Wszystkie szpitale zostały poinformowane przez firmę o możliwości darmowego otrzymania leku” - informuje resort.

Więcej informacji i tabele ze zmianami wysokości dopłat: kliknij tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH