MZ: nowy narodowy program walki z rakiem za miesiąc trafi do rządu Powstaje projekt Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025. Fot. archiwum

Na przełomie sierpnia i września do Rady Ministrów zostanie skierowany projekt Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2025 - zapowiedziała w czwartek (23 lipca) wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Małecka-Libera poinformowała o tym na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, na którym przedstawiła sprawozdania z realizacji programu w roku 2014. 

Jak dodała, program, tak jak poprzedni, dobiegający końca w tym roku, będzie przyjęty w formie uchwały Rady Ministrów. 

Główne cele nowego programu

Wśród głównych celów nowego programu wskazała poprawę wykrywalności chorób nowotworowych na wczesnym etapie ich rozwoju oraz zmniejszenie regionalnych różnic w dostępie do diagnostyki i leczenia. Zaznaczyła, że drugi z celów jest też celem Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. 

W jej ocenie obecny program, choć nie był w pełni zadowalający, to jednak przyniósł wymierne korzyści. Wskazała, że np. odsetek osób zgłaszających się na badania profilaktyczne zwiększył się z 12 proc. w 2006 r. do 44 proc. w roku 2014. W przypadku mammografii zgłaszalność w tym czasie wzrosła z 23 proc. do 47 proc. 

Dodała, że w 2014 r. wykonano 35,2 tys. badań kolonoskopowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego, a odsetek pięcioletnich przeżyć w przypadku tej choroby wzrósł z 26 proc. w 2003 r. do 43 proc. w latach 2009-2010. Podkreśliła, że to jeden z najwyższych wzrostów tego wskaźnika w Europie. 

Małecka-Libera mówiła też o nakładach inwestycyjnych w ramach programu - w 2014 r. zakupiono m.in. 7 urządzeń do rezonansu magnetycznego oraz 27 tomografów komputerowych. Z kolei w 2013 r. doposażono zakłady radioterapii w 11 akceleratorów. Ich liczba zwiększyła się z 70 w roku 2005 do 134 w roku 2013. Liczba napromienianych chorych zwiększyła się z 40 tys. w roku 1999 do 82 tys. w roku 2013. 

Zmiany w pakiecie onkologicznym

W trakcie posiedzenia mówiono też o pakiecie onkologicznym. Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński poinformował, że dotychczas karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO), uprawniające do wykonania szybkich badań diagnostycznych, otrzymało blisko 145 tys. pacjentów. Najwięcej kart wydano w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej - ponad 30 proc. 

Ponad 40 proc. pacjentów z kartą już rozpoczęło leczenie, a w przypadku 12 proc. odbyły się konsylia decydujące o formie leczenia. Ok. 6 proc. pacjentów z kartą zakończyło diagnostykę wstępną, a kolejne 4 proc. - pogłębioną. Ponad 10 proc. kart już zostało zamkniętych. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH