MZ: nowela ustawy o działalności leczniczej - na początku lipca

Prace nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej zakończą się na początku lipca - poinformował podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Nowela zawiera m.in. przepisy dotyczące działalności hospicjów.

Oznacza to, że nowe przepisy nie wejdą w życie przed 1 lipca, czego domagały się instytucje prowadzące hospicja. Zgłaszały one obawy, że w związku z obecnymi regulacjami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która obecnie jest na etapie konsultacji społecznych, działalność lecznicza prowadzona przez organizacje pożytku publicznego ma być wyłączona z przepisu stanowiącego, że jest to działalność gospodarcza. W konsekwencji organizacje te nie będą musiały rejestrować się jako przedsiębiorcy.

Wiceminister Rzemek przeprosił podczas posiedzenia senackiej komisji przedstawicieli instytucji prowadzących hospicja dla dzieci za opóźnienie związane z wejściem w życie noweli ustawy o działalności leczniczej.

Poinformował, że przesunięcie ma związek z projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, przygotowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt zakłada, że wolontariusze nie będą mogli pracować w hospicjach. Autorzy ustawy napisali w uzasadnieniu, że rozszerzenie zakazu korzystania z pomocy wolontariuszy na m.in. hospicja to skutek ustawy o działalności leczniczej, w myśl której prowadzą one obecnie formę działalności gospodarczej. Korzystanie ze świadczeń wolontariuszy przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest sprzeczne z zasadami konkurencji oraz "narusza spójność systemową regulacji dotyczącej wolontariatu".

Autorzy projektu dotyczącego wolontariatu nie wzięli pod uwagę projektu noweli ustawy o działalności leczniczej, który wyłączył działalność organizacji pożytku publicznego prowadzących np. hospicja z działalności gospodarczej. Obecnie trwają prace mające na celu usunięcie tych rozbieżności.

O. Filip Buczyński, przewodniczący Rady Ogólnopolskiego Forum Pediatrycznej Opieki Paliatywnej, podkreślał podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia, że przepisy ustawy o działalności leczniczej to nie jedyne problemy hospicjów dla dzieci. Zwrócił uwagę, że średni rzeczywisty dzienny koszt opieki nad dzieckiem to 155,99 zł, natomiast NFZ wycenia go w kontraktach na 73,38 zł. Dodał, że Fundusz nie zwraca za tzw. nadwykonania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH