MZ: nie będzie uregulowań dla zawodu dietetyka Fot. Fotolia

Ministerstwo Zdrowia nie widzi potrzeby dodatkowych uregulowań zawodu dietetyka oraz stworzenia specjalizacji z obesitologii - leczenia otyłości.

Ministerstwo Zdrowia nie widzi potrzeby dodatkowych uregulowań zawodu dietetyka oraz stworzenia specjalizacji z obesitologii - leczenia otyłości.

Wiceminister Sławomir Neuman odpowiadał w Sejmie w czwartek (14 maja) na pytania posłanek PO Aleksandry Trybuś-Cieślar i Anny Nemś (PO) w sprawie sytuacji dietetyków w ochronie zdrowia.

Trybuś-Cieślar wskazywała, że sytuacja dietetyka w Polsce różni się od pozycji tego zawodu na świecie, gdzie dietetyk stanowi ważny, a niekiedy kluczowy element zespołu terapeutycznego. W Polsce dietetyk, jak mówiła, jest kontraktowany przez NFZ tylko w poradniach diabetologicznych i metabolicznych, często na niewielką część etatu.

Posłanka mówiła, że wizyty u dietetyka odbywają się gównie w gabinetach prywatnych, co znacznie ogranicza ich dostępność. Jej zdaniem, jakość tych porad może być różna, bo w Polsce każdy, niezależnie od kwalifikacji, może założyć gabinet dietetyczny i świadczyć porady z zakresu poradnictwa żywieniowego. Rozporządzeniem regulowane są jedynie wymagania wobec dietetyków w szpitalach.

Posłanka podkreślała, że dietetyk może pełnić znaczącą rolę zarówno w sferze profilaktyki, jak i procesu leczenia. Pytała więc m.in., czy resort zdrowia planuje ustawę o zawodach medycznych, w tym o zawodzie dietetyka, czy dostrzega rolę dietetyków w procesie leczenia oraz czy dietetycy mogą być kontraktowani w placówkach POZ. Trybuś-Cieślar pytała także, czy w związku z problemem otyłości wśród dzieci i młodzieży nie należałoby wprowadzić dietetyków np. do instytucji oświatowych - szkół i przedszkoli.

Odpowiadając na pytania, Neumann powiedział, że tak minister zdrowia, jak i wszyscy w systemie doceniają rolę dietetyka.

- To rzecz sprawdzona, działająca w wielu systemach i niebudząca żadnych wątpliwości - zapewniał.

Wiceminister mówił, że jeśli chodzi o świadczenia gwarantowane z zakresu POZ, nie ma wymogu realizacji w nich dietetyki. Rola dietetyki dostrzegana jest za to w szpitalnictwie, gdzie NFZ ją kontraktuje. - Tam jest największa rola dietetyka, np. jeśli chodzi o opracowywanie diet w przypadku poszczególnych schorzeń, po zabiegach i operacjach czy rozpoznawaniu i zapobieganiu niedożywieniom szpitalnym - wskazał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH