MZ na temat "fatalnych skutków kadrowych projektu ustawy o POZ" MZ na temat "fatalnych skutków kadrowych projektu ustawy o POZ". Fot. Archiwum

Resort zdrowia ustosunkował się do oświadczenia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dot. "fatalnych skutków kadrowych, które może spowodować projektowana przez MZ ustawa o POZ".

Resort przypomina, że 1 lutego br. zakończyły się opiniowanie, uzgodnienia i konsultacje publiczne dotyczące projektu o POZ, a w wyniku zgłoszonych uwag oraz po konferencji uzgodnieniowej (30 marca) dokument uległ znacznym zmianom.

"Obecnie trwają ponowne uzgodnienia międzyresortowe tego projektu" - czytamy na stronie MZ.

Resort informuje, że w kwestii dotyczącej definicji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zostały uwzględnione m.in. uwagi Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Czytaj też: OZZL o fatalnych skutkach kadrowych propozycji zawartych w projektowanej ustawie o POZ

MZ podkreśla, że przepisy projektowanej ustawy w żaden sposób nie wyłączają z obszaru podstawowej opieki zdrowotnej lekarzy, którzy dotychczas udzielali świadczeń zdrowotnych w POZ.

"Dodatkowo lekarze ze specjalizacją w dziedzinie chorób wewnętrznych (I/II stopnia/tytuł specjalisty) lub I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej będą mogli udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, jeśli będą udzielać tych świadczeń przed 31 grudnia 2024 r." - czytamy.

Resort zaznacza ponadto, że w odniesieniu do tzw. list aktywnych lekarze, którzy rozpoczną udzielanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej przed 31 grudnia 2024 r. - niezależnie od posiadania listy aktywnej - nadal będą mogli udzielać świadczeń w POZ.

Miniserstwo podaje, że pracuje też nad alternatywnymi rozwiązaniami, które umocują porady specjalistyczne w pediatrii i chorobach wewnętrznych w AOS.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH