MZ: na początku 2013 r. poznamy założenia do ustawy o zdrowiu publicznym

Dobiegają końca prace nad projektem założeń do ustawy o zdrowiu publicznym. Zostaną one zaprezentowane na początku nowego roku - powiedział PAP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Ustawa ma wyznaczyć kierunki polityki zdrowotnej państwa.

Ustawa jest określana jako "konstytucja ochrony zdrowia". Eksperci podkreślają, że obecnie przepisy dot. systemu ochrony zdrowia znajdują się w zbyt wielu aktach prawnych, co zmniejsza ich efektywność. Jednym z celów ustawy jest koordynacja działań wszystkich instytucji, mających wpływ na zdrowie Polaków.

- Ustawa o zdrowiu publicznym jest kierowana nie tylko do pacjentów, ale do każdego obywatela. Będą to przepisy dotyczące działań profilaktycznych promujących zdrowie. Chodzi o rzeczywistą analizę potrzeb zdrowotnych obywateli - podkreślił Radziewicz-Winnicki. W jego ocenie działania dotyczące ochrony zdrowia mają być międzyresortowe. 

- Zostanie wprowadzona odpowiedzialność poszczególnych sektorów państwa za zdrowie Polaków, ma być ono jednym z priorytetów ich działań. Nowe przepisy przewidują szczegółowe oznaczenie środków finansowych przeznaczanych na zdrowie publiczne - dodał. Dzięki temu pieniądze przeznaczone na ten cel będą wydawane bardziej efektywnie. 

Wiceminister zdrowia poinformował, że w ustawie mają znaleźć się także wytyczne dotyczące przygotowywania programów zdrowotnych.  

Wśród priorytetów polityki zdrowotnej eksperci wymieniają m.in. poprawę stanu zdrowia matek i dzieci, ograniczanie zachorowalności i umieralności z powodu chorób krążenia, nowotworów, przewlekłych chorób niezakaźnych przez poprawę żywienia i zwiększenia aktywności fizycznej, poprawę stanu zdrowia psychicznego Polaków oraz promocję zdrowia. 

O tym, że potrzebna jest ustawa o zdrowiu publicznym, mówił we wrześniu prezydent Bronisław Komorowski. Zwrócił uwagę, że to ważna sprawa w kontekście zmian demograficznych w Polsce. - Chodzi o realną koordynację działań wszystkich instytucji, mających wpływ na zdrowie Polaków - podkreślał prezydent. 

Prezydencka minister Irena Wóycicka informowała we wrześniu, że Kancelaria Prezydenta przekaże rządowi rekomendacje ws. ustawy o zdrowiu publicznym. Wprowadzenie ustawy o zdrowiu publicznym zapowiadała poprzednia minister zdrowia, a obecna marszałek Sejmu Ewa Kopacz. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH