MZ: może powstać pakiet dotyczący opieki paliatywnej i hospicyjnej

Możliwe jest stworzenie kolejnych pakietów, obejmujących m.in. świadczenia paliatywne i hospicyjne. Wcześniej jednak konieczne jest określenie medycznych kryteriów uprawniających do objęcia taką opieką - powiedział w środę (14 stycznia) wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Warczyński przedstawiał w środę (14 stycznia) posłom z sejmowej komisji zdrowia informacje na temat obecnej sytuacji w hospicjach w świetle pakietu onkologicznego.

Jak wyjaśnił, opieka paliatywna i hospicyjna świadomie nie została uwzględniona w pakiecie onkologicznym, bo dotyczy on medycyny naprawczej, a nie opieki nad pacjentami nieuleczalnie chorymi, w ostatnim okresie ich życia. Ponadto, jak podkreślił, nie u wszystkich pacjentów znajdujących się pod taką opieką zdiagnozowano chorobę nowotworową.

- Pakiet onkologiczny został zaprojektowany w celu szybkiego wykrywania i podjęcia jak najszybszego i jednocześnie kompleksowego leczenia przyczynowego, czyli zastosowania jak najbardziej aktualnych osiągnięć medycyny naprawczej - powiedział Warczyński.

Jak dodał, ma to szczególne znaczenie, bo szybsze podjęcie kompleksowego leczenia choroby nowotworowej pozwala na znaczące zwiększenie odsetka skutecznych wyleczeń bądź na przekształcenie jej w chorobę przewlekłą, trwającą czasami nawet kilkadziesiąt lat.

Piotr Warczyński podkreślił, że opieką paliatywną i hospicyjną obejmowani są pacjenci chorujący na choroby nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące i ograniczające życie. Jak dodał, ten rodzaj opieki jest definiowany jako sprawowanie wszechstronnej opieki psychologicznej, zdrowotnej i społecznej nad pacjentami znajdującymi się w stanie terminalnym oraz nad ich rodzinami.

Dodał, że opieką paliatywną i hospicyjną objęci są w Polsce nie tylko pacjenci onkologiczni - wśród dorosłych jest ich ok. 70-90 proc., zaś w przypadku dzieci - ok. 11 proc.

Według wiceministra z tych właśnie powodów opieka paliatywna i hospicyjna nie została włączona w pakiet onkologiczny, "z całą świadomością wiedzy o tym, że nielimitowanie chorych paliatywnych i hospicyjnych jest konieczne i nieuniknione".

- To, że ten obszar nie znalazł się w pakiecie onkologicznym, nie znaczy, że w tej chwili nie należy nic robić w tym obszarze. Mamy na to kilka pomysłów, nad którymi pracujemy - powiedział.

Warczyński dodał, że możliwe jest skonstruowanie w przyszłości pakietów, które taki rodzaj opieki uwzględnią, jednak wcześniej konieczna będzie m.in. ocena funkcjonowania pakietu onkologicznego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH