MZ: mapy zdrowotne ułatwią podejmowanie decyzji

Opracowanie map potrzeb zdrowotnych nie rozwiąże systemowych problemów ochrony zdrowia, ale ułatwi podejmowanie decyzji w oparciu o dokonane analizy - uważa dyrektor Departamentu Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia Barbara Więckowska.

Więckowska uczestniczyła we wtorek (15 grudnia) w Warszawie w konferencji podsumowującej projekt dotyczący poprawy jakości zarządzania w ochronie zdrowia poprzez wsparcie procesu tworzenia regionalnych map potrzeb zdrowotnych.

Obowiązek tworzenia takich map potrzeb wynika z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Mapy - jak mówiła Więckowska - mają przedstawiać trendy demograficzne i epidemiologiczne, obrazować istniejącą infrastrukturę w ochronie zdrowia i pokazywać przyszłe potrzeby. Mają umożliwić poprawę planowania na szczeblu centralnym i regionalnym - województw i powiatów.

Analizy obejmują m.in. informacje o strukturze ludności i najczęstszych przyczynach hospitalizacji i zgonów, dane o stopniu wykorzystania aparatury medycznej, średnim czasie oczekiwania na udzielenie świadczenia czy liczbie łóżek szpitalnych.

Opracowanie map umożliwia - zdaniem Więckowskiej - obiektywną ocenę potrzeb ludności, da możliwość porównywania podmiotów i określania ich efektywności i zapewni gwarancję stabilności finansowania przez płatnika kosztów podejmowanych przez szpitale inwestycji.

Zgodnie z planami resortu pierwsze dwie edycje map przygotuje Ministerstwo Zdrowia we współpracy z oddziałami wojewódzkimi NFZ, konsultując je z wojewodą co trzy lata.

Mapa na okres od 30 czerwca 2016 do 31 grudnia 2018 r. powinna powstać do 1 kwietnia przyszłego roku. Mapa na okres od 1 stycznia 2019 do 31 grudnia 2021 r. miałaby być gotowa do 31 maja 2018 r.

Pierwsze dwie edycje mają dotyczyć jedynie lecznictwa szpitalnego i dać możliwość zaproponowania rozwiązań problemów, które pojawią się na etapie tworzenia.

Po 2021 r. projekty map regionalnych mają być tworzone co pięć lat przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Sporządzać będą je wojewodowie w porozumieniu z Wojewódzką Radą do spraw Potrzeb Zdrowotnych. Mapy zostaną przekazane do NIZP-PZH w celu stworzenia mapy ogólnopolskiej, a następnie trafią do ministra zdrowia do opublikowania i zatwierdzenia.

Na początku grudnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawiając plany działania resortu mówił, że dotychczas opracowano mapę potrzeb zdrowotnych jedynie w zakresie onkologii, na finiszu są prace dotyczące kardiologii. Pozostałe dziedziny nie są jeszcze opracowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH