MZ: małe zainteresowanie szkoleniami dotyczącymi opieki na osobami starszymi Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych

- Dzienną stawkę za osobodzień w opiece długoterminowej należałoby zwiększyć o 100 proc. - powiedziała podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca 2015 r.) Mariola Rybka, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, z-ca dyr. ds. pielęgniarstwa, NZOZ Szpital Lipno sp. z o.o.

Oprócz kwestii finansowych, na liście przedstawionych przez nią rozwiązań, których wprowadzenie mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji w opiece długoterminowej znalazło się m.in. wzmocnienie roli pielęgniarki  oraz rozbudowa infrastruktury.

Jak poinformowała Mariola Rybka, w tej chwili w całym kraju mamy 500 zakładów sprawujących opiekę długoterminową nad pacjentem.

- Jeśli chodzi o czas oczekiwania na miejsce w takiej placówce, uzależniony jest on od jej typu. Rok, a nawet dwa czeka się na miejsce w placówce o profilu psychiatrycznym. Oczekiwanie na miejsce w placówce o profilu ogólnym może wynieść od trzech miesięcy do sześciu - poinformowała Mariola Rybka.

Czytaj: Społeczeństwo się starzeje, problemy do rozwiązania też mają swoje lata

- Zdajemy sobie sprawę, że wartość umów, które pielęgniarki zawierają na świadczenia z zakresu opieki długoterminowej jest niedostateczna - stwierdziła Jolanta Skolimowska, z-ca dyrektora departamentu pielęgniarek i położnych w Ministerstwie Zdrowia. Skolimowska była jednym z panelistów trzeciej sesji I Forum Rynku Seniora.

- Obserwujemy tu rodzaj błędnego koła. Narodowy Fundusz Zdrowia w wyznacza określoną stawkę za osobodzień, wykonawcy, by zyskać kontrakt, schodzą z niej oferując 23-28 zł - dodała.

Poinformowała także, że Ministerstwo Zdrowia prowadziło szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, a także m.in. fizjoterapeutów dotyczące opieki nad osobami starszymi. Ukończyło je 4 tys. pielęgniarek.

- Niestety, muszę stwierdzić, że zainteresowanie lekarzy POZ tą formą podnoszenia kwalifikacji było znikome - powiedziała. - Być może w nowym rozporządzeniu dotyczącym lekarzy POZ będziemy oczekiwali od nich jakiegoś rodzaju działań w zakresie opieki nad osobami starszymi - zapowiedziała.

Jolanta Skolimowska poinformowała także, że cały czas prowadzone są prace mające na celu poprawę sytuacji finansowej pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH