MZ konsultuje zmiany: będzie łatwiej o znieczulenie przy porodzie?

W najbliższym czasie zaplanowane jest spotkanie z ekspertami w sprawie regulacji dotyczących znieczuleń przy porodzie - mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.

Agnieszka Gołąbek podkreśla, że w projektowanych zmianach resortowi zależy na zwiększeniu dostępności wspomnianego znieczulenia.

Jak informował portal rynekzdrowia.pl, o zamiarze rozwiązania problemu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz mówił w sobotę (3 marca) podczas wywiadu w Radiu RMF. Wyjaśniał, że resort chce stworzyć system, który będzie funkcjonował w całej Polsce i dzięki któremu kobiety będą mogły rodzić bez bólu.

W czwartek (8 marca) Dziennik Gazeta Prawna napisał, że w efekcie zmian planowanych w resorcie, każdy oddział położniczy będzie musiał stale korzystać z usług anestezjologów, Poszerzone zostaną kwalifikacje położnych, ma być także oferowany szeroki wachlarz sposobów łagodzenia bólu - od masaży poprzez gaz rozweselający i opioidy, po znieczulenie zewnątrzoponowe.

Przypomnijmy, że w Polsce refundowane znieczulenie przysługuje tylko w ściśle określonych wskazaniach medycznych. W efekcie otrzymuje je zaledwie około 2 proc. rodzących. Część szpitali decyduje się m. in. na podawanie rodzącym podtlenku azotu (tzw. gazu rozweselającego), który w pewnym stopniu uśmierza ból porodowy, ale nie jest znieczuleniem. 

Czytaj. Gaz rozweselający robi furorę na porodówkach - o znieczuleniach nadal cicho

Zdaniem prof. Krzysztofa Czajkowskiego, kierownika Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniewersytetu Medycznego, wykorzystywanie podtlenku azotu jest w dużym stopniu spowodowane brakiem możliwości zastosowania znacznie droższego znieczulenia przewodowego.

- Znieczulenie przewodowe wymaga ponadto obecności anestezjologa. Tymczasem mamy w Polsce szpitale wieloprofilowe, w których dyżuruje zaledwie jeden specjalista. Nie trzeba dodawać, że ma co robić na sali operacyjnej i nie jest w stanie zajmować się znieczulaniem rodzących - wyjaśniał nam prof. Krzysztof Czajkowski.

Prace nad nad kodeksem zasad łagodzenia bólu podczas porodu zaczęły się jeszcze w 2010 r. Prof. Przemysław Oszukowski, łódzki konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii informował w ub. r. w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że resort powołał grupę roboczą, której celem jest opracowanie zasad postępowania medycznego w przypadku nietolerancji przez kobietę rodzącą bólu porodowego, a także opracowanie modelu opieki, gwarantującego skuteczne i bezpieczne jego łagodzenie, w którym uwzględnione zostanie podanie rodzącym znieczulenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH