
Resort zdrowia wraz z NFZ pracują nad umożliwieniem kontraktowania centrów zdrowia psychicznego - poinformował w środę (14 grudnia) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Dodał, że projekt Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022 został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
W środę Pinkas na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawił informację o realizacji zadań wynikających z Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) w 2015 r.
Wynika z niej, że w czasie realizacji programu, a więc w latach 2011-2015, o 18,48 proc. zwiększono finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (z ponad 2 mld zł do prawie 2,4 mld zł).
Promocja zdrowia psychicznego i profilaktyki
W minionym roku wzrosło także finansowanie świadczeń opieki psychiatrycznej udzielanych w zakresie leczenia środowiskowego (w porównaniu do 2011 r. o 126,6 proc.). Zwiększyła się również liczba osób objętych opieką środowiskową z 10,6 tys. w 2011 r. do 27,1 tys. w 2015 r.
Wiceminister wskazał, że także w ramach Narodowego Programu Zdrowia realizowane są zadania polegające na promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki zaburzeń psychicznych. Z kolei zadania polegające m.in. na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnej opieki zdrowotnej będą realizowane w ramach NPOZP.
Pinkas poinformował, że projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu na lata 2017-2022 w poniedziałek został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Projekt ten ma przyczynić się do upowszechnienia się środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej realizowanej w centrach zdrowia psychicznego (CZP).
- Obecnie Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzą prace umożliwiające kontraktowanie centrów zdrowia psychicznego - poinformował Pinkas.
NIK: są problemy z opieką środowiskową
Obecna na posiedzeniu komisji przedstawicielka Najwyższej Izby Kontroli poinformowała, że w tym roku izba przeprowadziła kontrolę realizacji zadań NPOZP. Powiedziała, że w większości zadania te nie były realizowane.
Wskazała, że gminy nie zrealizowały żadnych zadań, a samorządy powiatowe i województw jedynie częściowo. Ministerstwo Edukacji Narodowej na 9 zadań, które miało realizować, zrealizowało jedynie 2 i to z 4,5-rocznym opóźnieniem.
Przedstawicielka NIK poinformowała również, że Ministerstwo Zdrowia z 32 zadań zrealizowało tylko 3. Między innymi nie opracowało pilotażowego programu wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej i nie opracowało stosowanych standardów postępowania i procedur medycznych.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 19:01 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
- 18:00 GIS: ostrzeżenie dot. pastylek do ssania "Bactitis kids"
- 16:32 Intensywne ćwiczenia mogą spowodować korzystne zmiany w mikrobiomie jelit
- 15:02 Badania: napoje ze słodzikami mogą zwiększać ryzyko udaru u kobiet
- 13:31 Naukowcy: odkryta bakteria jelitowa może mieć wpływ na pojawienie się depresji
- 12:29 Bułgaria: od początku tygodnia na odrę zachorowało 21 osób
- 11:30 MRPiPS: centra opiekuńcze i opieka wytchnieniowa w ramach wsparcia niepełnosprawnych
- 1 Szpital pod kreską: nie brakuje menedżerów chętnych do zarządzania długiem
- 2 Nazwijmy się klinika, czyli jak dodać sobie kompetencji
- 3 Świętokrzyskie: trwa już szósta kontrola lecznic przez NFZ. Chodzi o dodatki dla pielęgniarek
- 4 Dyrektorzy szpitali: brakuje pieniędzy na obiecane przez ministra podwyżki płac
- 5 SN: za naruszenie prawa pacjenta do informacji można domagać się zadośćuczynienia
- 6 Gorzów Wlkp.: chirurdzy o zarobkach rzędu 50 tys. zł - to kłamstwo
- 7 Rzecznik Praw Pacjenta ostro: kobiety w ciąży i rodzące to grupa, w której prawa człowieka są łamane
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych