MZ dofinansuje badania onkologiczne meżczyzn po 45 r. ż.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakub Szulc wydał decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektu opracowania i wdrożenia programu profilaktycznego w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów układu moczowo-płciowego u pracujących mężczyzn w wieku od 45 roku życia (45+).

Projekt realizowany będzie przez Departament Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia w partnerstwie z Centrum Onkologii - Instytutem Marii Curie- Skłodowskiej. Przedsięwzięcie sfinansuje Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. Jego wartość jest szacowana przez resort zdrowia na 24,3 mln zł.

Projekt ma przeciwdziałać dezaktywizacji zawodowej męźczyzn po 45. roku życia, w szczególności osób wykonujących zawody, co do których istnieje wyższe prawdopodobieństwo narażenia na choroby nowotworów układu moczowo-płciowego.

Celem projektu jest edukacja oraz pozytywna zmiana zachowań w zakresie przyczyn i objawów chorób nowotworowych w obrębie układu moczowo-płciowego u aktywnych zawodowo mężczyzn po 45. roku życia.

Ogłoszona w środę (6 października) przez MZ decyzja została wydana 22 września. Opracowanie projektu ma zakończyć się pod koniec 2013 r.

Główne działanie to opracowanie programu profilaktycznego w zakresie chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego, przeprowadzenie kampanii medialnej (m.in. zachęcającej mężczyzn do badań), przeszkolenie 6 tys. lekarzy w zakresie przyczyn zachorowalności (w szczególności tych związanych z czynnikami zawodowymi), objawów oraz nowoczesnych metod leczenia oraz w zakresie procedur postępowania z osobami z objawami chorób nowotworowych układu moczowo-płciowego.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH