MZ: dobiegają końca negocjacje ws. długodziałających analogów insulin

Kończą się negocjacje MZ z firmami farmaceutycznymi ws. finansowania leków przeciwcukrzycowych, m.in. długodziałających analogów insulin - poinformował wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński. Zaznaczył iż ma nadzieję, że leki te znajdą się na kolejnej liście refundacyjnej.

Wiceminister, który we wtorek (8 maja) wziął udział w posiedzeniu senackiej komisji zdrowia poświęconej diabetologii, poinformował, że Komisja Ekonomiczna kończy już negocjacje z koncernami farmaceutycznymi dotyczące finansowania długodziałających analogów insulin oraz leków inkretynowych.

Podkreślił, że ostateczna decyzja o refundacji należy do ministra zdrowia. Przypomniał, że lista leków refundowanych jest aktualizowana co dwa miesiące, a kolejna będzie obowiązywała od 1 lipca. Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak podczas posiedzenia komisji zwrócił uwagę, iż brak refundacji nowych leków diabetologicznych to jeden z podstawowych problemów w tej dziedzinie medycyny.

- Już od kilku lat słyszymy zapowiedzi kolejnych ministrów zdrowia, że długodziałające analogi insulin oraz leki inkretynowe będą finansowane, jednak dotychczas tak się nie stało, dlatego podchodzimy sceptycznie do kolejnych informacji na ten temat - podkreślił Czupryniak. W jego ocenie diabetologia jest w niekorzystnej sytuacji w zakresie dostępu do leków. Dodał, że w innych krajach europejskich nowoczesne specyfiki przeciwcukrzycowe są refundowane.

Jak poinformował, PTD złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie ze skargą na ustawę refundacyjną do Trybunału Konstytucyjnego. Według diabetologów ustawa nie gwarantuje równego dostępu do leczenia pacjentów chorych na cukrzycę.

Ponadto PTD po publikacji majowej listy refundacyjnej ogłosiło na swojej stronie internetowej protest przeciwko nierefundowaniu nowych leków przeciwcukrzycowych.

"Nierefundowanie długodziałających analogów insuliny nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani ekonomicznych. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Europejskiej Agencji Leków (EMA) są to leki bezpieczne, a refundowanie ich w takim stopniu jak innych preparatów insulin nie spowoduje wzrostu wydatków NFZ" - czytamy w oświadczeniu PTD.

Prof. Czupryniak zwrócił ponadto uwagę, że niezbędne jest stworzenie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą, czyli odrębnej ustawy, a także zagwarantowanie środków na finansowanie takiego programu na poziomie około 150-200 mln zł rocznie. Przypomniał, że w Polsce jest blisko 2,5 mln chorych na cukrzycę.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH