MZ: do 2017 roku wynagrodzenia pielęgniarek mogą wzrosnąć o ok. 20 proc. Cezary Cieślukowski, wiceminister zdrowia FOT. PTWP

Stopniowe podwyższanie wynagrodzeń, ułatwienie podnoszenia kwalifikacji i wsparcie dla rozpoczynających studia pielęgniarskie zapowiedział m.in. wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski 11 maja, w przeddzień strajku pielęgniarek. Według resortu do 2017 r. pensje pielęgniarek mogą wzrosnąć o ok. 20 proc.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski w rozmowie z PAP przyznał, że obecna sytuacja środowiska pielęgniarskiego jest trudna, a jednym z głównych problemów są zbyt niskie wynagrodzenia. - To problem, który de facto skutkuje tym, że nie wybierają tego zawodu nowe osoby - ocenił wiceminister.

Resort zdrowia planuje wsparcie kształcenia przeddyplomowego pielęgniarek. Pielęgniarstwo i położnictwo byłoby kierunkiem współfinansowanym z budżetu państwa i funduszy europejskich. Projekt zakłada również ścisłą współpracę z przyszłymi pracodawcami i podmiotami opieki zdrowotnej oraz system stypendialny dla studentów. Ministerstwo planuje przeznaczyć na te działania ok. 300 mln zł, licząc, że w ciągu najbliższych kilku lat studia pielęgniarskie dodatkowo podejmie ponad 10 tys. osób. Obecnie co roku ten kierunek kończy od 4 tys. do 6 tys. osób.

Wiceminister przyznał, że problemem jest również brak chęci do podejmowania pracy w zawodzie przez osoby kończące studia pielęgniarskie. Zdaniem Cieślukowskiego, "uzupełnieniem do tej potencjalnej luki w kadrze średniej szpitali może być rosnąca liczba osób, które podejmują kształcenie w zawodzie opiekuna medycznego".

Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoi resort zdrowia, jest - zdaniem wiceministra - stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji przez pielęgniarki i położne.

Jak przypomniał Cieślukowski, minister Bartosz Arłukowicz na spotkaniu pod koniec kwietnia zaprezentował środowisku pielęgniarskiemu odpowiedź na zgłaszane przez nie postulaty. 8 maja resort przesłał organizacjom pielęgniarskim propozycję na piśmie i jest ona obecnie oceniana.

- Kolejnym krokiem mają być wspólne spotkania, gdzie będziemy już rozmawiać o szczegółach, czyli które z tych proponowanych rozwiązań są do przyjęcia, które należy rozwijać, które należy zmieniać - powiedział wiceminister.

Najbliższe rozmowy MZ z przedstawicielami organizacji pielęgniarskich zaplanowano na ok. 22 maja.

Według wyliczeń resortu docelowo na kontraktowanie świadczeń pielęgniarskich mogłaby zostać przeznaczona kwota ok. 1,5 mld zł rocznie - począwszy od roku 2017. Stopniowe dochodzenie do tego pułapu miałoby rozpocząć się we wrześniu tego roku. Jak powiedział Cieślukowski, działania te podniosłyby przeciętne wynagrodzenie pielęgniarek o ok. 20 proc.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH