MZ chce zmienić wymogi dla dziecięcych centrów urazowych FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo zdrowia chce uchylić obowiązek zapewnienia w centrach urazowych dla dzieci całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej. Projekt zmiany rozporządzenia w tej sprawie trafił w środę (3 sierpnia) do konsultacji.

Projekt dotyczy rozporządzenia MZ z 25 stycznia br., które weszło w życie 1 czerwca. Rozporządzenie określa szczegółowe minimalne wymagania organizacyjne dla centrów, jeśli chodzi o wyposażenie diagnostyczne i techniczne; zasoby kadrowe; kryteria kwalifikacji dzieci i sposób postępowania z młodym pacjentem.

Zadaniem centrów jest kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży.

Wśród wymagań, jakie określono dla centrum urazowego dla dzieci jest zapewnienie sprzętu i aparatury medycznej, umożliwiających całodobowe i niezwłoczne wykonywanie badań diagnostycznych: RTG; USG; USG - Doppler; echokardiografii; tomografii komputerowej; angiografii i radiologii interwencyjnej; diagnostyki laboratoryjnej, w tym mikrobiologicznej oraz rezonansu magnetycznego.

W uzasadnieniu podkreślono, że szpitale posiadające sprzęt gwarantujący całodobowy i niezwłoczny dostęp do angiografii i radiologii interwencyjnej wskazują, iż stopień jego wykorzystania jest bardzo niewielki - "praktycznie nie było potrzeby jego wykorzystania w czasie bezpośrednim po ciężkich urazach dla dzieci".

Zgodnie z danymi za pierwsze półrocze br. spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, cztery nie spełniaja wymagania zapewnienia całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej.

Ideą tego wymogu - jak wyjaśniono - było zabezpieczenie możliwości zaawansowanej diagnostyki i leczenia urazów dużych naczyń. Angiografia jest bowiem techniką obrazowania wykorzystywaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała; a radiologia interwencyjna nazywana bywa chirurgią wewnątrznaczyniową i dotyczy wielu zabiegów.

Resort zaznaczył, że sprzęt ten jest bardzo drogi i posiadanie go przy sporadycznym wykorzystywaniu nie jest zasadne. Ponadto, jak oceniono, tylko ciągła praca personelu daje gwarancję odpowiedniego poziomu udzielanych świadczeń.

W uzasadnieniu podkreślono, że w razie konieczności zaopatrzenia dziecka - pacjenta urazowego drogą radiologii interwencyjnej zawsze istniej możliwość specjalistycznego przetransportowania, także drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii i radiologii interwencyjnej.

Projekt zakłada, że zmienione rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH