PAP/Rynek Zdrowia | 06-07-2016 16:59

MZ chce wzmocnić kontrolę nad jakością badań laboratoryjnych

Ministerstwo Zdrowia zamierza powołać zespół, który zajmie się opracowaniem koncepcji zmian dotyczących nadzoru nad jakością badań laboratoryjnych - poinformował w środę (6 lipca) wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Prace mają odbywać się pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej Fot. Archiwum

- W celu wzmocnienia nadzoru nad kontrolą jakości badań planowane jest powołanie zespołu do opracowania koncepcji zmian w zakresie funkcjonowania ośrodków badań jakości w diagnostyce laboratoryjnej i mikrobiologicznej z udziałem wszystkich zainteresowanych - powiedział Pinkas odpowiadając w Sejmie na pytanie Anny Sobeckiej (PiS).

Przekazał, że w skład zespołu wejdą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Zdrowia, Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej, Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prace mają odbywać się pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Celem prac zespołu, jak podał, będzie wypracowanie m.in. rozwiązań prawnych które umożliwią egzekwowanie jakości badań laboratoryjnych i publikowanie na stronach internetowych ośrodków wyników kontroli jakości uzyskanych przez laboratoria.

Pinkas podał, że zgodnie z danymi z rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą 543 szpitale posiadają pracownie diagnostyki laboratoryjnej w swojej strukturze organizacyjnej (na łączną liczbę 1005 szpitali).

Wiceminister zaznaczył, że resort zdrowia nie może ingerować w struktury organizacyjne szpitali. Jak wskazywał, koszty badań są immanentnie związane z ilością badań, więc są szpitale które nie mogłyby zbilansować swoich laboratoriów, bo wykonują za mało badań.

- Gwarantuję, ze zespół powołany przez nas doprowadzi do sytuacji, żeby nie było najmniejszej wątpliwości, że wszystkie badania laboratoryjne są wysokiej jakości - zapewnił Pinkas.