MZ chce wyrównania kompetencji ratowników medycznych i pielęgniarek W ocenie MZ uprawnienia członków zespołu, czyli pielęgniarek systemu i ratowników medycznych, muszą być równorzędne Fot. Archiwum

Uprawnienia członków zespołu, czyli pielęgniarek systemu i ratowników medycznych, muszą być równorzędne - ocenił w środę wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Poinformował, że resort kończy prace nad projektem rozszerzającym uprawnienia pielęgniarek.

W środę podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej dyskutowano m.in. o rozszerzeniu kompetencji pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym od 2016 r. ratownicy mogą wykonywać zawód nie tylko w jednostkach systemu (czyli na szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego), ale również wszędzie tam, gdzie mogą być przydatni ze względu na posiadane kwalifikacje i doświadczenie, np. na oddziałach innych niż SOR-y.

W połowie maja w życie weszło rozporządzenie, które określa m.in., jakie świadczenia zdrowotne ratownicy mogą wykonywać w szpitalach i przychodniach. Rozporządzenie krytycznie oceniały pielęgniarki, które przekonywały, że obecny system kształcenia ratowników nie przygotowuje ich do pracy na oddziałach szpitalnych. Chcą one także nowego określenia swoich kompetencji, aby były przynajmniej równe tym, jakie w ostatnim czasie otrzymali ratownicy medyczni.

Dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych MZ Beata Cholewka zapewniła, że resort kończy prace nad projektem rozporządzenia w tym zakresie. - Projekt jest przygotowany z taką intencją, żeby wszystkie kompetencje, które otrzymali ratownicy, były identyczne i w lustrzanym odbiciu mówiły o kompetencjach pielęgniarki systemu - zaznaczyła.

- To naturalne, że uprawnienia członków zespołu, czyli pielęgniarek systemu i ratowników, muszą być równorzędne - podkreślił Tombarkiewicz.

Dodał, że resort rozważa także przyznanie pielęgniarkom i ratownikom uprawnienia do podawania czynników krzepnięcia pacjentom chorym na hemofilię.

Cholewka zapewniła uczestników spotkania, że intencją działań resortu nie jest zastępowanie pielęgniarek ratownikami. Z powodu braku pielęgniarek w pewnych miejscach w Polsce po prostu ratownicy są zatrudniani, bo z kolei ich liczba jest za duża w stosunku potrzeb systemu ratownictwa - dodała.

Pielęgniarki dopytywały, czy w nowych przepisach będzie też określony zakres czynności pielęgniarek wykonywanych poza działalnością systemu ratownictwa medycznego, czyli np. w zabezpieczaniu imprez masowych i ratownictwie górskim.

Minister wyjaśnił, że rozporządzenie określające zakres czynności ratowników medycznych wynika z nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która rozszerzyła w tym zakresie tylko kompetencje ratowników. Wskazywał, że obecnie resort może jedynie wyrównać zakres czynności i świadczeń wykonywanych w systemie. Zaznaczył, że w przyszłości możliwa będzie nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym lub ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, która umożliwi rozszerzenie kompetencji pielęgniarek poza jednostkami systemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH