MZ chce umożliwić dostęp do terapii w sytuacjach zagrożenia życia MZ chce umożliwić dostęp do terapii w sytuacjach zagrożenia życia. Fot. Archiwum

Umożliwienie dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia - to jeden z celów projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który trafił właśnie do konsultacji. Projekt przygotował resort zdrowia.

Umożliwienie dostępu do terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia - to jeden z celów projektu zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który 25 marca trafił do konsultacji. Projekt przygotował resort zdrowia.

Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidulane traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej.

"Ograniczony zakres świadczeń gwarantowanych powoduje, iż w praktyce klinicznej często powstają sytuacje, w których dla ratowania zdrowia i życia konieczne jest zastosowanie konkretnego leku lub innej technologii medycznej, które jednak nie znajdują się w wykazie świadczeń gwarantowanych" - podkreślają autorzy projektu.

Jak wskazano, chodzi o procedury umożliwiające finansowanie świadczeń o charakterze niestandardowym, takie jak farmakoterapia i chemioterapia. "Farmakoterapia niestandardowa była świadczeniem z użyciem leku o udowodnionej efektywności klinicznej, niezwiązanej z leczeniem nowotworów, realizowaną w trakcie hospitalizacji. Chemioterapia niestandardowa funkcjonowała jako program terapeutyczny. Wraz z kolejnymi zmianami w systemie, funkcjonowanie tych świadczeń było ograniczane" - podkreślono.

Aktualnie taki interwencyjny sposób leczenia jest możliwy wyłącznie w ograniczonym zakresie w przypadku leczenia szpitalnego, w ramach rozliczenia za indywidualną zgodą wojewódzkiego oddziału NFZ. "System ten jednak zawiera bardzo liczne ograniczenia, a w jego ramach całkowicie wyłączone jest finansowanie kosztu leków, w tym stosowanych w chemioterapii, czy świadczeń, które mogą być udzielane ambulatoryjnie" - wskazują autorzy projektu.

Projekt odnosi się także do taryfikacji świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jak wskazano, świadczeniodawcy nie zawsze przesyłają do Agencji dane kompletne, precyzyjne i szczegółowe. "Niewystarczająca jakość danych kosztowych przekazywanych przez świadczeniodawców do Agencji wpływa na możliwość rzetelnego określenia taryfy świadczeń" - podkreślają autorzy projektu.

"Posiadanie odpowiedniej jakości danych - zgodnych ze standardem rachunku kosztów - jest konieczne dla właściwego określenia taryfy świadczeń, a więc zapewnienia prawidłowego poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych pozwalającego na jak najbardziej efektywne zarządzanie środkami publicznym i będącymi w dyspozycji NFZ" - dodano.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH