MZ: celem zmian w POZ wprowadzenie opieki skoncentrowanej na pacjencie Fot. Wikimedia Commons

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) jest wyczekiwana od lat - mówił w czwartek (9 listopada) wieczorem w Senacie wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Przepisy - jak wskazywał - umożliwią m.in. skoordynowanie opieki nad pacjentem oraz zwiększenie roli profilaktyki.

Regulacja przewiduje iż lekarz, pielęgniarka i położna będą tworzyli zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia.

- Mamy możliwość spowodowania wreszcie ujednoliconej opieki w całym kraju, w obrębie opieki podstawowej i mamy możliwość ujednolicenia również zakresu kompetencji - wskazał Król.

Celem zmian, jak podkreślił, jest wprowadzenie opieki skoncentrowanej na pacjencie i jego potrzebach zdrowotnych. Drugim elementem, jak zaznaczył, jest zwiększenie roli profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Istotne ma być też skoordynowanie i zintegrowanie leczenia na różnych poziomach opieki zdrowotnej.

Waldemar Kraska (PiS) - jako sprawozdawca senackiej komisji zdrowia - mówił w czwartek, że POZ powinna być fundamentem systemu ochrony zdrowia. W środę komisja bez poprawek przyjęła uchwaloną przez Sejm pod koniec października ustawę.

- Doświadczenia wielu krajów pokazują, że rozwinięta i zorganizowana podstawowa opieka zdrowotna jest w stanie zaspokoić ponad 90 proc. potrzeb zdrowotnych populacji; również w Polsce powinna być fundamentem systemu opieki zdrowotnej. Ma ku temu predyspozycje i potrzebny potencjał - przekonywał Kraska.

Nowy POZ - jak mówił - oparty będzie w dużej mierze na medycynie rodzinnej, ale - jak zaznaczył - nie jest zamknięty na inne specjalizacje.

Tomasz Grodzki (PO) wskazywał, że założenia brzmią zachęcająco, ale szczegóły nie są doskonałe. - Nie wiemy jakie pieniądze zostaną przeznaczone na dodatki do nakładów kapitacyjnych i na pilotaż - ocenił. Dodał, że pojawiają się także sygnały o możliwych brakach położnych. Zapowiedział głosowanie przeciwko ustawie w obecnym kształcie. Głosowanie zaplanowano pod koniec posiedzenia Senatu.

Zgodnie z ustawą, docelowo lekarzem POZ będzie specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej. Ze względu na niedobór lekarzy ze specjalizacją w dziedzinie medycyny rodzinnej, zaproponowano, by lekarzem POZ był również lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej lub w dziedzinie chorób wewnętrznych (I lub II stopnia lub tytuł specjalisty), który rozpoczął udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ przed końcem 2024 r. W POZ będą także mogli pracować pediatrzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH