MZ: celem ustawy o jakości nie będzie karanie szpitali i personelu medycznego Fot. PTWP

W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi nt. projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, wyjaśniamy, że zawierają one nieprawdziwe informacje. Nieprawdą jest, że projektowana ustawa wprowadza karę grzywny za nieprzekazywanie Agencji Monitorowania Jakości informacji o zdarzeniach niepożądanych. Nieprawdziwa jest też informacja o szerokiej dostępności danych o zdarzeniach przez stronę internetową Agencji - czytamy na stronie internetowej ministerstwa.

Zdaniem resortu zdrowia projekt założeń do projektu ustawy, przekazany do konsultacji publicznych, spotkał się z pozytywnym odbiorem społecznym.

„Zaproponowaliśmy w nim rozwiązania długo oczekiwane przez stowarzyszenia pacjenckie, niektóre grupy społeczne i zrzeszenia eksperckie. Dotyczą one, poza akredytacją i autoryzacją w opiece zdrowotnej, zmian w zakresie monitorowania zdarzeń niepożądanych i oceny skuteczności leczenia na podstawie rejestrów medycznych” - wyjaśnia MZ.

Jak tłumaczy ministerstwo, „projekt stanowi szansę na wprowadzenie rozwiązań z zakresu zarządzania jakością w opiece zdrowia, które w niektórych krajach (np. Dania, Szwecja, Holandia) funkcjonują już od wielu lat i przynoszą pozytywne zmiany w funkcjonowaniu systemów opieki zdrowotnej. Najważniejszym celem przygotowanego projektu ustawy jest wdrożenia rozwiązań w zakresie zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, związanych m.in. z: analizą zdarzeń niepożądanych, konstruktywną analizą działalności leczniczej przez same szpitale, wyciąganiem wniosków z analiz".

Zdaniem resortu, zmiany zwarte w projekcie przełożą się na poprawę praktyki medycznej, a w konsekwencji - bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Projektowane rozwiązania mają bowiem zachęcać do stałego uczenia się i doskonalenia własnej działalności leczniczej, natomiast ich celem - wbrew doniesieniom medialnym - nie jest karanie szpitali i personelu medycznego.

Projekt ustawy zakłada, że wszystkie publiczne placówki zdrowotne będą musiały uzyskać autoryzację, której kryteria zostaną określone w rozporządzeniu MZ (opracuje je nowo powołana Agencja ds. Jakości Opieki Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Pacjenta). Początkowo taką autoryzację będą musiały otrzymać jedynie szpitale.

Szpitale będą też musiały prowadzić wewnętrzny system monitorowania jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. W jego ramach będą m.in. monitorować jakość opieki, a także podnosić kompetencje personelu w celu podnoszenia jakości świadczeń. Prowadzenie wewnętrznego systemu monitorowania jakości będzie jednym z warunków uzyskania i utrzymania autoryzacji.

Resort zdrowia planuje także wprowadzenie systemu monitorowania zdarzeń niepożądanych, do którego będą zgłaszane przypadki pogorszenia stanu zdrowia pacjenta np. w wyniku błędu lekarza lub źle działającego sprzętu medycznego. W ramach systemu, przeprowadzana będzie ich analiza, a jej wnioski mają być wdrażane do praktyki medycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH