MZ: będziemy nagradzać szpitale za jakość, premiując akredytację FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Ministerstwo Zdrowia planuje, by w 2018 r. wprowadzić premie finansowe dla szpitali posiadających certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - poinformował w czwartek (27 lipca) w Kielcach wiceszef resortu Marek Tombarkiewicz.

Tombarkiewicz uczestniczył w uroczystości wręczenia certyfikatu akredytacyjnego dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (WSZ). Akredytacja jest ważna do 2020 r.

Podczas spotkania z dyrekcją lecznicy i w późniejszej rozmowie z dziennikarzami wiceminister poinformował, iż resort zdrowia pracuje nad zasadami premiowania finansowego placówek, które posiadają certyfikat potwierdzający wysokie standardy leczenia.

- Pracujemy nad tym, o czym się mówi od wielu lat - może się uda, że od stycznia 2018 roku lub w trakcie przyszłego roku, szpitale posiadajcie certyfikat akredytacyjny, będą premiowane finansowo. Rozpatrujemy pomiędzy 1 a 2 proc. wartości ryczałtu - opisywał Tombarkiewicz.

W jego opinii, w przypadku tak dużych szpitali, jak kielecki szpital wojewódzki, będą to w skali roku "bardzo duże pieniądze".

- Wreszcie doszliśmy do momentu, kiedy za jakość, potwierdzoną certyfikatem akredytacyjnym Centrum Monitorowania Jakości - a tak naprawdę Ministerstwa Zdrowia - będziemy premiować szpitale - ocenił Tombarkiewicz.

Przypomniał, że dotąd certyfikaty opierają się na ustawie o akredytacji w ochronie zdrowia, ale resort pracuje nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjentów.

- Zakładamy tam bardziej rygorystyczne podejście do uzyskiwania certyfikatu, a także możliwość odebrania certyfikatu - w trakcie trzech lat ich obwiązywania - jeśli szpital dopuści się do karygodnych zaniedbań - opisywał Tombarkiewicz.

Jak wyliczał, w Polsce z ok. 900 szpitali, certyfikat akredytacyjny posiada ok. 250. - W dalszym ciągu jest to bardzo elitarne grono - zaznaczył wiceminister.

- Najważniejsze w akredytacji szpitali jest potwierdzenie jakości udzielanych świadczeń - w bardzo szerokich zakresach. Akredytacja obejmuje 15 działów, ponad 220 standardów, każdy o innej wadze. Żeby ją uzyskać, trzeba spełnić 75 procent z nich. Przegląd akredytacyjny obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania szpitala, od zabezpieczenia w media, poprzez stan sanitarny pomieszczeń, bezpieczeństwo terapii, sposób prowadzenia dokumentacji medycznej - opisywał Tombarkiewicz.

Przegląd akredytacyjny przeprowadza Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które podlega Ministerstwu Zdrowia. Raport z przeglądu, jest przekazywany do Rady Akredytacyjnej, powoływanej przez resort. Rada ocenia raport i wyraża zgodę, by minister nadał certyfikat lecznicy lub odmówił jego przyznania.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH