MZ: Polska liderem w zakresie polityki antyalkoholowej

Resort zdrowia wskazuje, że Polska jest liderem wśród państw europejskich w zakresie prowadzenia polityki antyalkoholowej, szczególnie pod względem rozwiązań prawnych i organizacyjnych związanych z realizacją strategii WHO.

Strategia dotycząca zmniejszania szkodliwego spożywania alkoholu - Global strategy to reduce the harmful use of alcohol - obejmuje działania w 10 obszarach. Są to m.in. spójne z polską polityką alkoholową działania profilaktyczne i lecznicze podejmowane przez system ochrony zdrowia, kontrola dostępności fizycznej i ekonomicznej alkoholu, w tym interwencje dotyczące cen, reklamy i marketingu, zaangażowanie społeczności lokalnych, ograniczanie szkód spowodowanych piciem, w tym alkoholu produkowanego nielegalnie, szeroko rozumiane orzecznictwo w zakresie redukcji szkód spowodowanych piciem alkoholu.

Jest to pierwszy tak kompleksowy dokument, którego założenia są realizowane przez WHO. Poziom wdrożenia strategii WHO jest w Polsce bardzo zaawansowany. W związku z tym oraz dzięki aktywności Polski na forum międzynarodowym Europejskie Biuro WHO wskazało Polskę jako przedstawiciela regionu w radzie koordynującej (Coordinating Council).

Ma ona merytorycznie wspierać działania Sekretariatu WHO związane z wdrażaniem strategii. W radzie są 24 miejsca dla przedstawicieli wszystkich regionów oraz grup specjalnych zajmujących się poszczególnymi obszarami strategii (task-force). Drugim przedstawicielem regionu została Wielka Brytania. Decyzje te zapadły na posiedzeniu krajowych realizatorów strategii, które się odbyło w dniach 12-14 maja br. w Genewie.

Więcej: www.mz.gov.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH