MZ: AOTMiT w opiniowaniu programów jest niezależna od ministerstwa MZ zaznacza, że zmiany w opiniowaniu programów samorządowych pozwolą na realizację jedynie uzasadnionych działań Fot. PTWP

AOTMiT w zakresie opiniowania programów polityki zdrowotnej jest niezależna od ministerstwa - podkreśla MZ w piśmie przesłanym PAP. Dodaje, że zmiany w opiniowaniu programów samorządowych pozwolą na realizację jedynie uzasadnionych działań i umożliwią kontrolę finansową.

W środę wieczorem Sejm zajął się sprawozdaniem komisji nt. rządowego projektu, dotyczącego m.in. przeprowadzania programów pilotażowych dotyczących opieki zdrowotnej oraz samorządowych programów polityki zdrowotnej.

Najwięcej kontrowersji wzbudził przepis, który zakłada - jako warunek rozpoczęcia wdrożenia, realizacji i finansowania programu polityki zdrowotnej - konieczność uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Posłowie opozycji twierdzili, że sprowadza się to do tego, by uniemożliwić samorządom realizowanie programów dotyczących np. in vitro i szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

"Jeżeli program samorządowy uzyska pozytywną opinię Prezesa AOTMiT, będzie mógł być realizowany i finansowany" - zapewnia resort zdrowia w piśmie przesłanym PAP w czwartek. Dodaje, że program będzie mógł być realizowany i finansowany również w przypadku, kiedy opinia prezesa będzie warunkowo pozytywna, wówczas jednak - przed jego wdrożeniem - program będzie musiał być dostosowany do uwag AOTMiT.

Jednocześnie ministerstwo zaznacza, że czym innym jest wdrożenie programu do realizacji, a czym innym jego finansowanie. Wskazuje, że projekt zakłada jedynie, że za naruszenie dyscypliny finansów publicznych będzie uważane zaciągnięcie zobowiązania w związku z realizacją programu w dwóch przypadkach: gdy projekt uzyskał negatywną opinię lub gdy jej w ogóle nie pozyskano.

"W projektowanych przepisach jest mowa o doprecyzowaniu, w jakiej sytuacji mamy do czynienia z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, a nie - o kontrolowaniu wydatków samorządów" - zauważa MZ.

Resort przypomina, że zgodnie z prawem samorządy już teraz muszą występować do AOTMiT o opinię na temat projektu programu. Zdarza się jednak, że samorządy nie dopełniają tego obowiązku, w wyniku czego - jak wskazuje MZ - programy są realizowane i finansowane mimo braku np. dowodów naukowych na ich skuteczność.

"W obecnej konstrukcji prawnej, obowiązującej od sierpnia 2009 roku, czego nie zmieniamy, AOTMiT w zakresie opiniowania programów polityki zdrowotnej jest niezależny od Ministerstwa Zdrowia" - zaznacza resort.

MZ wskazuje, że w obecnym stanie prawnym brakuje m.in. określenia, jak program powinien być zbudowany i oceniany, a także w jakich dokładnie sytuacjach opinia Agencji nie będzie wymagana. Ponadto obecnie samorządy nie muszą sprawozdawać realizacji i wyników programu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH