MZ: 10 grudnia spotkanie z producentem opatrunków dla chorych na EB FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

We wtorek (10 stycznia) odbędzie się spotkanie z producentem opatrunków stosowanych przez chorych na EB ws. wysokości cen tych wyrobów - poinformował PAP resort zdrowia. MZ rozważa też inne możliwości wsparcia chorych na EB. Petycję przeciw wzrostowi cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.

W ostatnich dniach chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa - EB) oraz ich rodziny alarmowali, że z powodu styczniowego wzrostu cen opatrunków, które najczęściej stosują, nie będzie ich stać na odpowiednią pielęgnację.

W opublikowanej w poniedziałek petycji chorzy wskazywali, że miesięczny koszt tej samej liczby i rodzaju opatrunków w styczniu 2015 r. wynosił 248 zł, a od tego miesiąca - 3478 zł. Całkowity miesięczny koszt leczenia zachowawczego chorego na EB oszacowali na 5-7 tys. zł. Dotychczas petycję w sprawie wysokich cen opatrunków podpisało ok. 14 tys. osób.

Resort zdrowia w piśmie przesłanym PAP przyznaje, że w związku z publikacją najnowszej listy refundacyjnej, wzrosły dopłaty pacjenta do 87 opatrunków (spadły natomiast dla 6 opatrunków kolagenowych).

Ministerstwo zaznacza, że zmiany dopłat nie były związane ze zmianą urzędowych cen zbytu (od stycznia br. są one takie same jak w listopadzie i grudniu 2016 r.). Wzrost dopłat spowodowany jest natomiast zmianą podstawy limitu finansowania, która jest wyznaczana automatycznie w sposób regulowany ustawą refundacyjną.

MZ przypominało, że opatrunki Mepilex (o których pisano w petycji), tak jak pozostałe opatrunki w EB, są dostępne bezpłatnie do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a limitem finansowania.

Resort przedstawił też przykładowe wyliczenia, w których wskazuje, że obecnie cena detaliczna opatrunku Mepilex o wymiarach 20 na 50 cm to 149,47 zł, limit finansowania wynosi natomiast 127,73 zł. Stąd wynika dopłata pacjentów w wysokości 21,74 zł. W listopadzie i grudniu (a więc podczas obowiązywania poprzedniej listy refundacyjnej) limit finansowania był wyższy o kilka złotych, pacjenci dopłacali więc odpowiednio mniej.

Z analiz MZ wynika, że sposobem na obniżenie dopłaty pacjenta może być obniżenie urzędowej ceny zbytu. Resort poinformował PAP, że we wtorek odbędzie się spotkanie z firmą Mölnlycke Health Care Polska Sp. z o.o., odpowiedzialną za opatrunki Mepilex, stosowane przez pacjentów z EB.

"Jeśli firma zdecyduje się na złożenie wniosków o obniżenie urzędowych cen zbytu, to (przy założeniu, że limit finansowania (...) się nie zmieni) spowoduje to spadek dopłat pacjenta do tych opatrunków" - czytamy w piśmie MZ. "Ponadto w Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są możliwości innych działań, których podjęcie byłoby bieżącym wsparciem wobec pacjentów z EB" - dodaje resort.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH