MSW ws. rozszerzenia zadań służb ratowniczych o udzielanie pomocy humanitarnej

Rozszerzenie zadań służb ratowniczych o udzielanie pomocy humanitarnej, czyli zapewnienie ludności podstawowych warunków do przetrwania oraz reforma obrony cywilnej kraju - to cele przygotowywanej przez MSW ustawy o ochronie ludności.

Założenia do projektu zostały opublikowane na stronach resortu. W dokumencie napisano, że myślą przewodnią proponowanych rozwiązań jest wykorzystanie istniejących zasobów państwa, w szczególności krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, państwowego ratownictwa medycznego, systemu powiadamiania ratunkowego oraz potencjału ochotniczych straży pożarnych i społecznych organizacji ratowniczych w taki sposób, by stworzyć warunki do efektywnego współdziałania w celu ochrony życia, zdrowia, mienia i środowiska.

Obecnie podstawową formułą realizacji zadań z zakresu ochrony ludności jest krajowy system ratowniczo-gaśniczy, oparty na Państwowej Straży Pożarnej, wspieranej przez ok. 4 tys. jednostek OSP, GOPR i TOPR. Zdaniem MSW z tej formuły trzeba korzystać także do udzielania pomocy humanitarnej i przygotowywania rezerw sprzętowych. - Nowa regulacja jest pewnym rozszerzeniem dotychczasowych funkcjonalności ratowniczych, jakie posiada państwo - powiedział PAP dyrektor Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW Sławomir Górski.

- Zadaniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jest udzielanie pomocy ratowniczej jako takiej, więc uprawnienia PSP ograniczają się do sfery ratownictwa. Projekt ma wprowadzić dodatkowy element, jakim są działania humanitarne, czyli zapewnienie podstawowych warunków do przetrwania ludności. Oczywiście już teraz np. w razie powodzi straż pożarna nie ogranicza się tylko do ewakuacji obywateli, ale udziela im podstawowej pomocy. Chcielibyśmy to usankcjonować - wyjaśnił Górski.

Ponadto MSW chce przygotować system ochrony ludności do wypełniania zadań w czasie wojny. Obecne przepisy w tym zakresie pochodzą z lat 60. XX w. i zdaniem MSW są archaiczne. Przewidują bowiem stworzenie odrębnej służby - obrony cywilnej - przeznaczonej do działań tylko w czasie wojny. MSW proponuje, by zadania obrony cywilnej wypełniały podmioty, które robią to w czasie pokoju.

- Jeżeli chodzi o projekt, naszym zadaniem jest takie wyposażenie krajowego systemu w instrumenty prawne, żeby mógł funkcjonować w czasie wojny. By tak się stało, ratownicy i członkowie OSP, którzy będą potrzebni do realizacji zadań obrony cywilnej, po prostu muszą zostać wyreklamowani od służby wojskowej - stwierdził Górski. Zgodnie z projektem takie osoby otrzymają przydziały do obrony cywilnej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH