MRPiPS: wśród priorytetów ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet zmian, które mają m.in. ułatwić uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej znalezienie zatrudnienia i opuszczenie warsztatów - mówił we wtorek (25 lipca) w Rzeszowie wiceminister resortu Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceminister, który uczestniczył we wtorek w Rzeszowie w regionalnych konsultacjach ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ws. drugiego pakietu ustaw programu "Za życiem" przekonywał w czasie briefingu, że osoby niepełnosprawne powinny w Polsce cieszyć się specjalnym wsparciem ze strony władz.

- Ważne żeby te osoby czuły się w Polsce dobrze, żeby czuły, że jest im udzielane wsparcie, żeby czuły, że mogą korzystać ze wszystkich praw, tak jak wszyscy inny obywatele naszego kraju (...) że mają takie same prawa i wolności jak wszyscy inni obywatele, natomiast rolą rządu rolą społeczeństwa jest umożliwienie im korzystania z tych wszystkich praw - podkreślał Michałkiewicz.

Przypomniał, że program rządowy w tej sprawie jest bezterminowy, a na najbliższe 5 lat są zaplanowane konkretne działania. W budżecie na realizację programu rząd przeznaczył w tym roku 511 mln zł, a na całe 5 lat - ponad 3 mld zł. Pierwszy pakiet zmian wszedł w życie 1 lipca 2017 roku. Obecnie jest przygotowywany drugi pakiet zmian, który może wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.

- Mamy nadzieję, że te pieniądze, te działania spowodują, że funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie będzie łatwiejsze i ich otoczenie będzie bardziej przyjazne - wyraził przekonanie wiceminister RPiPS.

Wśród priorytetów drugiego pakietu zmian znajdzie się przede wszystkim ustawa o rehabilitacji zawodowej, społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- Uważamy, że osoby niepełnosprawne, które chcą, które mogą powinny mieć szanse na prace, na aktywność zawodową. Powinny czuć się także w tej dziedzinie pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju  - przekonywał wiceminister.

Zauważył, że obecnie można zaobserwować spadek bezrobocia osób niepełnosprawnych i wzrost ich zatrudnienia na otwartym i chronionym rynku pracy. Ale - jak mówił - konieczne jest szczególne wsparcie dla takich osób niepełnosprawnych, które trudniej znajdują zatrudnienie. Właśnie m.in. dla nich utworzone zostały warsztaty terapii zajęciowej, gdzie są przygotowywani do aktywności zawodowej. Jednak - jak podkreślił - bardzo mało uczestników tych warsztatów znajduje zatrudnienie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH