MRPiPS chce by osoby niesamodzielne mogły przebywać w ośrodkach dla bezdomnych Resort pracy chce zmienić przepisy w tym zakresie, żeby móc stworzyć miejsca z usługami opiekuńczymi. Fot. Fotolia

Trwają pracę nad tym, by osoby niesamodzielne, w określonych sytuacjach, mogły przebywać w placówkach dla osób bezdomnych - mówiła w czwartek (9 marca) w Sejmie wiceminister rodziny Elżbieta Bojanowska. Resort rozważa m.in. stworzenie miejsc dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi.

Bojanowska zastrzegła równocześnie, że chodzi o sytuacje kryzysowe - np. okres zimowy, niskie temperatury, czy też czas oczekiwania bezdomnego na przyjęcie do domu opieki społecznej czy zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej odpowiadała na pytania posłanek PiS Anny Czech i Barbary Bartuś, w sprawie planowanych zmian w ustawie o pomocy społecznej i konieczności dostosowania pomieszczeń oraz zatrudnienia nowych pracowników. Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się apele organizacji pozarządowych, takich jak Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Wspólnota Chleb Życia s. Małgorzaty Chmielewskiej, Ogólnopolska Federacja na Rzecz Rozwiązania Problemu Bezdomności z prośbą o zmianę zapisu w ustawie o pomocy społecznej art. 48a ust. 5., w którym zastrzega się, że w placówkach, noclegowniach i schroniskach dla osób bezdomnych nie mogą przebywać osoby niezdolne do samoobsługi.

- Odnosząc się do osoby niesamodzielnej ustawodawca celowo nie zdefiniował, nie sprecyzował tego określenia, bo każdą sytuację osoby bezdomnej, która jest skierowana do placówki dla osób bezdomnych należy rozpatrywać indywidualnie - powiedziała wiceminister.

Dodała, że przyjęta została definicja robocza, że za osobę samodzielną uznaje się taką, która bez pomocy innych jest w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby w zakresie odżywiania, pielęgnacji ciała czy poruszania się.

Bojanowska mówiła, że założeniem ustawodawcy było to, aby w placówkach dla osób bezdomnych nie przebywały osoby, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. - Te, które wymagają całodobowej opieki ze strony osób trzecich, powinny być przyjmowane do innych placówek, czy to domów opieki społecznej czy zakładów opiekuńczo-leczniczych - powiedziała.

Wiceminister przyznała równocześnie, że resort dostrzega pewną lukę w przepisach. - W związku z czym jesteśmy już po spotkaniach z organizacjami pozarządowymi i chcemy zmienić przepisy w tym zakresie, żeby móc stworzyć miejsca z usługami opiekuńczymi - powiedziała. Dodała, że chodzi o to, by osoba niesamodzielna mogła pozostawać w placówce dla bezdomnych do momentu, kiedy nie znajdzie się dla niej miejsce w zakładzie opieki społecznej.

Bojanowska poinformowała też, że liczba osób bezdomnych szacowana jest obecnie w Polsce na ponad 33 tys. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH