MON chce istotnie zmienić przepisy dot. weteranów - uczestników misji FOT. Wojskowy Instytut Medyczny (zdjęcie ilustracyjne)

MON chce znowelizować przepisy dot. weteranów działań poza granicami państwa; projekt trafił w poniedziałek (26 czerwca) do uzgodnień. Zmiany dotyczą m.in. opieki medycznej, urlopów, pomocy przyznawanej na naukę, ulgowych przejazdów i dostępu do baz sportowo-rekreacyjnych.

W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa wskazano, że decyzje o zmianach podjęto w efekcie analizy obowiązujących przepisów, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez środowisko weteranów.

Jak poinformowano, przyznany przez ministra obrony narodowej status weterana posiada (według stanu na 23 czerwca br.) 16 tys. 706 osób, a status weterana poszkodowanego - 724 osoby.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami co do właściwości organu przyznającego status weterana lub weterana poszkodowanego - w sytuacji gdy wnioskodawca kilkakrotnie brał udział w różnych działaniach poza granicami państwa i zmieniał formację, w której pełnił służbę, np. w wojsku, policji czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wprowadzono zapis, iż właściwy będzie organ, który ostatni kierował daną osobę do udziału w działaniach.

MON wskazuje, że wychodząc naprzeciw postulatom środowiska weteranów, wprowadzono ograniczenie wysokości opłaty za pobyt w Domu Weterana dla weterana poszkodowanego do kwoty odpowiadającej 50 proc. miesięcznego dochodu weterana poszkodowanego w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.

Zaproponowano też przepis, że pierwszeństwo w umieszczeniu w Domu Weterana mają weterani i weterani poszkodowani szczególnie zasłużeni z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej lub odznaczeni Orderem Virtuti Militari albo Orderem Krzyża Wojskowego. Umieszczenie w Domu Weterana nie będzie przysługiwało osobom, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego oraz osobom, które pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa.

W nowelizacji rozszerzono prawa do uzyskania pomocy finansowej na naukę. Obecnie weteran poszkodowany - żołnierz ma prawo do uzyskania pomocy finansowej na jedną z form kształcenia: naukę na poziomie szkoły ponadpodstawowej; studia pierwszego stopnia; studia drugiego stopnia; jednolite studia magisterskie i studia podyplomowe. W przypadku poszkodowanych weteranów, których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 proc., wprowadzono zasadę, że pomoc finansowa może być przyznana na dwie z wymienionych powyżej form kształcenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH