MAC: Komisja Europejska wznowi płatności na projekty informatyczne w ochronie zdrowia

Komisja Europejska poinformowała, że do końca miesiąca Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) otrzyma decyzję potwierdzającą wznowienie płatności dla dużych projektów z zakresu informatyzacji administracji oraz inwestycji przedsiębiorstw. - Wznowienie płatności w programie PO IG dotyczy także projektów realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - zapewnia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC.

Oznacza to, że Polska jeszcze w tym roku może uzyskać refundację wydatków poniesionych w tych projektach - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że wstrzymanie refundacji kosztów przez Komisję Europejską dotyczyło m. in. projektów realizowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na początku roku wstrzymało certyfikację wydatków dla KE, ponoszonych przez CSIOZ po krytycznym raporcie NIK. Finansowanie projektów CSIOZ zostało zawieszone także przez Ministerstwo Finansów (MF). W czerwcu MF odblokowało finansowanie działań CSIOZ, jednak wciąż niejasne były losy dotacji unijnych.

Czytaj. CSIOZ: resort finansów odblokował finansowanie informatyzacji ochrony zdrowia

Głównym projektem prowadzonych przez CSIOZ jest P1 czyli „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych”. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia wynosi 712,64 mln zł, z czego środki unijne to 676,84 mln zł. Jednak zgodnie z danymi MRR kwota już zrefundowanych przez KE kosztów w tym projekcie sięga zaledwie 59,03 mln zł.

Przekonywali Komisję Europejską

W kwietniu 2012 r., m in. w efekcie głośnej afery w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA, Komisja Europejska wstrzymała refundację wszystkich wydatków dla 7 Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG), z której korzysta też CSIOZ.

- Projekty te były realizowane zgodnie z harmonogramami, ale poniesionych wydatków nie mogliśmy rozliczać z Komisją - informuje w poniedziałek (17 września) Artur Koziołek.

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) wynika, że obecnie wydatki, które poniósł budżet państwa, nie zakwestionowane przez nasze służby kontrolne, będą refundowane przez KE.

- Dotyczy to także wydatków poniesionych w ramach projektów unijnych przez CSIOZ - mówi nam Stanisław Krakowski z biura prasowego MRR.

Jak tłumaczy Artur Koziołek w ramach 7 osi priorytetowej POIG działania podjęły wspólnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W maju Komisja Europejska otrzymała Program Działań Naprawczych projektów informatyzacji administracji realizowanych w ramach 7 osi priorytetowej.

W kwietniu Minister Administracji i Cyfryzacji przedstawił raport Polska 2.0 - nowy start dla e-administracji, w którym omówił stan projektów dotyczących informatyzacji oraz przedstawił kierunek kolejnych działań. Jak wyjaśnia Koziołek to była już podstawa do działań naprawczych, które zostały wdrożone w programei naprawczym przekazanym do KE.

Z informacji MAC wynika, że w czerwcu odbyły się spotkania z beneficjentami wszystkich projektów 7 osi priorytetowej, podczas których przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli okazję poznać bliżej poszczególne inwestycje, stan ich realizacji oraz planowane efekty. Według MAC informacje na temat podejmowanych działań strona polska sukcesywnie przekazywała Komisji, która przyjmowała to pozytywnie.

Rozliczymy pół miliarda

- Po odblokowaniu płatności rozliczymy z Komisją Europejską co najmniej pół miliarda zł poniesionych wydatków - informuje Artur Koziołek.

Zdaniem MAC do odblokowania płatności przyczynił się także fakt, że od stycznia 2012 r. działał Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, który ocenia wszystkie projekty informatyczne 
i teleinformatyczne administracji publicznej o budżecie ponad 5 mln zł. Do końca sierpnia przegląd objął wszystkie projekty realizowane w ramach 7 osi priorytetowej POIG.

- Podjęte przez stronę polską działania pokazały, że system zarządzania i kontroli w Programie Innowacyjna Gospodarka funkcjonuje właściwie, a ewentualne nieprawidłowości są sprawnie wykrywane na poziomie krajowym. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że środki z budżetu europejskiego zostaną wydane niegospodarnie czy nieefektywnie - tłumaczy Artur Koziołek.

Przypomina, że rząd nie wstrzymał prac nad e-administracją. Podkreśla, że zdecydowano się na finansowanie projektów zgodnie z harmonogramem, aby uniknąć spóźnień.

- Bez tego projekty te nie mogłyby być sfinansowane z unijnych funduszy strukturalnych zgodnie z obowiązującymi zasadami - przekonuje Koziołek.

Zgodnie z harmonogramem?

Jak mówił nam w czerwcu Leszek Sikorski, dyrektor CSIOZ termin realizacji projektu P1 może zostać przesunięty o zwłokę, która wynikła z późniejszego, niż planowano, przekazania środków na finansowanie projektu projektu przez Ministerstwo Finansów. Zakończenie realizacji projektu P1 przewidywane było na wrzesień 2014 r.

- Nie przesądzajmy jednak w tej chwili. Będziemy robić wszystko, żeby zmieścić się w zakładanym terminie - zastrzegał dyrektor CSIOZ. Podkreślał jednocześnie, że projekt musi być wykonany starannie, dlatego nie będzie składał deklaracji bez pokrycia.

15 czerwca CSIOZ podpisało umowy na trzy, z czterech części postępowania na realizację projektu P1. Konkurs na projektowanie i realizację "Portalu" ochrony zdrowia - wygrała firma Hewlett-Packard (Umowa opiewa na 116,8 mln zł)."System Gromadzenia Danych Medycznych”, "Pomocnicza Baza Rozszerzonych Danych Medycznych”, "System Obsługi Rejestrów”, "System Weryfikacji” oraz "System Wspomagania Rozliczeń” będzie realizować konsorcjum firm Kamsof/Asseco (159,85 mln zł). Z kolei firma Sygnity wygrała postępowanie na stworzenie "Hurtowni danych" i "Systemu Wykrywania Nadużyć" (79,5 mln zł).

Na początku sierpnia CSIOZ uruchomiło postępowanie na tzw. Szynę Usług. Jego rostrzygnięcie planowane jest najpóźniej na luty 2013 r. Wcześniejszy przetarg na tą część systemu został zakwestionowany przez Urząd Zamówień Publicznych z powodów formalnych.

Czytaj. CSIOZ: przetarg na część projektu informatyzacji ochrony zdrowia zakwestionowaną przez KIO

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH