Lubuskie: w sieci znalazła się większość szpitali, w tym wszystkie powiatowe Każdy powiat w woj. lubuskim ma szpital w sieci bez względu na jego układ właścicielski. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

W woj. lubuskim w sieci znalazła się większość szpitali, w tym wszystkie powiatowe. Nie ma w niej podmiotów realizujących świadczenia wyłącznie w trybie jednodniowym, planowym oraz trzech oddziałów w trybie hospitalizacji - poinformował dyrektor oddziału NFZ.

- Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień nie są objęte siecią. Szpitale psychiatryczne obecnie zostają na takich samych zasadach. Będą kontraktowane. W tej chwili przedłużyliśmy z nimi umowy do połowy przyszłego roku - wyjaśnił podczas zorganizowanej w środę (28 czerwca) konferencji dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Piotr Bromber

W woj. lubuskim dotyczy to szpitali psychiatrycznych w Międzyrzeczu/Obrzycach i Ciborzu.

Dyrektor lubuskiego NFZ dodał, że kontraktowanie tych lecznic pozostanie na dotychczasowych zasadach i przypomniał, że tzw. sieć szpitali, czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, jest tylko jednym z instrumentów. - Będziemy wykorzystywali dotychczasowe instrumenty, jakimi są konkursy i rokowania - zapewnił.

- Po publikacji listy szpitali sieciowych dokonamy dodatkowej analizy ewentualnych braków w dostępności do świadczeń i będziemy uruchamiali konkursy uzupełniające - zaznaczył szef lubuskiego oddziału NFZ.

W Lubuskiem w sieci znalazło się 20 lecznic - najwięcej, głównie powiatowych, w grupie obejmujących szpitale I stopnia, czyli najniższego. W grupie II stopnia jest Szpital Międzyrzecki i Lubuskie Centrum Ortopedii w Świebodzinie.

Natomiast w grupie III są szpital "Medinet" w Nowej Soli, Wojewódzki Szpital Kliniczny w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp., Wielospecjalistyczny Szpital w Nowej Soli. Trzy ostatnie podmioty działają w formie samorządowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

W sieci zdefiniowane jako szpitale o poziomie ogólnopolskim znalazły się dwie lubuskie lecznice: 105. Szpital Wojskowy w Żarach i SP ZOZ MSWiA w Zielonej Górze. Jeden podmiot został zakwalifikowany do poziomu pulmonologicznego - Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu.

- Istota rozwiązania polega na tym, żeby każdy powiat w woj. lubuskim miał szpital w sieci i tak też się stało bez względu na to czy są to szpitale samorządowe w postaci spółek, czy w postaci SPZOZ-ów, czy to w postaci spółek prywatnych, jaką jest grupa Nowy Szpital - tutaj gradacji nie było. Najważniejsza rzeczą dla nas jest zabezpieczenie Lubuszan i zabezpieczenie ich bezpieczeństwa zdrowotnego - mówił w środę na konferencji prasowej wicewojewoda lubuski Robert Paluch.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH