Lubuskie: uczniowie nadmiernie obciążeni tornistrami

Nadmierne obciążenie uczniów tornistrami szkolnymi dotyczy znacznej liczby dzieci, stając się jedną z przyczyn wad postawy w wieku szkolnym. Niestety, dokonywane corocznie analizy nie wykazują poprawy w tym zakresie.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. lubuskiego w roku szkolnym 2012/2013 kontynuowali w szkołach podstawowych badania obciążenia uczniów plecakami. Z uwagi na to, iż polskie ustawodawstwo nie reguluje kwestii maksymalnej wagi tornistra/plecaka dzieci i młodzieży szkolnej, przyjmuje się według badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB), iż ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.

Pomiarami objęto 7926 uczniów klas I - VI w 101 szkołach podstawowych województwa lubuskiego, w tym: 4580 uczniów 4253 szkół podstawowych na terenie miasta, 3346 uczniów 57 szkół podstawowych na terenie wsi.

Przekroczenie wagi tornistra/plecaka stwierdzono u 2981 (37,6%) zbadanych uczniów. Niestety, nie odnotowano poprawy w porównaniu do lat ubiegłych. Porównując uzyskane wyniki nie zaobserwowano także istotnej różnicy w występowaniu problemu obciążenia tornistrami pomiędzy uczniami szkół wiejskich i miejskich.

Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej przypadków przekroczenia wagi plecaków odnotowano u uczniów klas czwartych (55,8%), a najmniej u uczniów klas trzecich (27,2%). W wielu przypadkach o przekroczeniu wagi tornistrów/plecaków decydowałobciążenie podręcznikami i zeszytami do przedmiotów, które nie są ujęte w programie nauczania w danym dniu, noszenie dodatkowych słowników, atlasów, książek z biblioteki oraz przedmiotów nie związanych bezpośrednio z programem nauczania (pamiętniki, albumu, segregatory, zabawki, gry, napoje w szklanych butelkach).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, w pomieszczeniach szkoły powinno się zapewnić uczniom możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów szkolnych

Z przeprowadzonych w roku szkolnym 2012/2013 kontroli wynika, iż spośród skontrolowanych łącznie 307 placówek 84% zapewniło uczniom możliwość pozostawienia w szkole części podręczników i innych przyborów, w tym 93% szkół podstawowych, 79% gimnazjów oraz 60% szkół ponadgimnazjalnych.

Jednym z elementów profilaktyki wad postawy jest eliminacja czynników stanowiących zagrożenie wystąpieniem tej wady, do których zaliczamy m.in. przeciążone tornistry i plecaki uczniów oraz ich niewłaściwe noszenie. Zbyt ciężkie plecaki mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia uczniów zwiększając częstotliwość bólów pleców, nabywania lub pogłębiania wad postawy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH