Gazeta Lubuska, JJ/Rynek Zdrowia | 04-04-2013 14:45

Lubuskie: samorządy realizują programy zdrowotne

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lubniewicach odbyły się już cztery z szesnastu sesji w ramach projektu "Zdrowa Gmina Lubniewice".

Autorski projekt Tomasza Jaskuły, burmistrza Lubniewic - "Zdrowa Gmina Lubniewice" - obejmie pakiet 16 bezpłatnych badań. Są zaplanowane na bieżący i przyszły rok. 16 i 17 kwietnia do Lubniewic przyjadą radiolodzy dziecięcy ze Szczecina, których wesprą lekarze z Międzyrzecza. Przez dwa dni będą wykonywali badania USG narządów wewnętrznych dzieciom od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia.

W kolejnych miesiącach zaplanowano m. in. badania mammograficzne, cytologiczne, narządów ruchu, wad postawy, słuchu i jamy ustnej.

Patronat nad projektem objął wojewoda, gmina postarała się też o partnerów. Zostali nimi: Fundacja Książąt Lubomirskich, Fundacja Ronalda McDonalda (przy badaniach USG dzieci) oraz największe laboratorium diagnostyczne w Gorzowie Wlkp. Dzięki temu samorząd wyda na projekt jedynie 5 tys. zł.

- Z zainteresowaniem realizacją programów zdrowotnych przez samorządy lokalne bywa bardzo różnie - w wielu z nich powstają bardzo ciekawe inicjatywy. W innych, głównie ze względu na brak pieniędzy, zainteresowanie jest niewielkie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sylwia Malcher-Nowak, rzecznik Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dodając, że rozesłano pisma do wszystkich samorządów z prośbą o podsumowanie w tym zakresie minionego roku oraz plany na rok bieżący.

- Przykład Lubniewic jest niezwykle interesujący, pokazuje jak wiele można zrobić dla mieszkańców, dzięki dużemu zaangażowaniu i ciekawej inicjatywie, niekoniecznie dzięki ogromnym nakładom finansowym - dodaje Sylwia Malcher-Nowak.

Jedną z największych lubuskich inicjatyw samorządowych był program szczepień przeciwko wirusowi HPV. Program został zainicjowany w 2008 r. przez Marka Cieślaka, starostę żarskiego, i dzięki porozumieniu z wójtami i burmistrzami objął cały powiat żarski.

- Realizacja programu w jego pierwotnej formie trwała do końca ub.r. W 2013 r. program będzie kontynuowany, ale ze względów finansowych na nieco innych zasadach. Od br. gminy, które na to stać, finansują w 100 proc. realizację programu na swoim terenie, natomiast koszty szczepienia i edukacji przejął na siebie powiat - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jolanta Dankiewicz z wydziału spraw społecznych Starostwa Powiatowego w Żarach.