Lubuskie: samorządy nie zawsze zainteresowane programami zdrowotnymi

W październiku ubiegłego roku roku Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ wysłał pisma do 14 starostów, trzech prezydentów miast na prawach powiatu , 42 wójtów i 42 burmistrzów z prośba o informację o realizacji lokalnych programów zdrowotnych. Odpowiedzi uzyskano od 54, czyli od nieco ponad 50%.

- W kilku przypadkach otrzymaliśmy odpowiedź, iż w 2012 roku nie prowadzono żadnych działań i nie są także planowane żadne w br. Najczęściej z powodów finansowych - informuje portal rynekzdrowia.pl Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Lubuskiego Oddziału Funduszu.

Działania z zakresu ochrony zdrowia, które są prowadzone i realizowane przez samorządy jako zadania własne to m.in. wspomaganie programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ oraz współpraca w tym zakresie z oddziałem, własne programy profilaktyczne, finansowanie szczepień spoza kalendarza, finansowanie badań, finasowanie lub dofinansowywanie zakupu sprzętu medycznego, remontów w placówkach ochrony zdrowia.

Między innymi Urząd Gminy Gubin w 2012 roku realizował "Program profilaktyki schorzeń układu oddechowego dzieci i dorosłych" - w ramach którego zatrudniono lekarza specjalistę chorób płuc i alergologii, który przyjmuje zarówno przewlekle chorych jak i potrzebujących konsultacji. Urząd realizował też "Program przeciwdziałania rakowi szyjki macicy w Powiecie Krośnieńskim na lata 2009-2014" (szczepienia dziewcząt w kl. I gimnazjum)

Starostwo w Nowej Soli w ubiegłym roku przeprowadziło II edycję programu "Profilaktyka Zakażeń HCV" - badania krwi wytypowanych przez lekarzy POZ pacjentów (dotyczy wszystkich gmin powiatu), który będzie kontynuowany w 2013 r.

Urząd Miasta Czerwieńsk w 2012 roku zrealizował szczepienia 13-latnich dziewcząt (HPV), otworzył gabinet psychoterapeutyczny w ramach gminnego programu Promocji Zdrowia Psychicznego 2012-2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH