Lublin: miasto zwiększa wydatki na asystentów niepełnosprawnych, także dla dzieci Fot. archiwum

Rośnie zapotrzebowanie na usługi asystentów osób niepełnosprawnych w Lublinie; miasto systematycznie zwiększa wydatki na ten cel. W 2015 r. przeznaczono na to 116 tys. zł. Wprowadzona będzie też usługa asystenta dla niepełnosprawnych dzieci.

- Rząd pracuje obecnie nad ustawą, która wprowadzi usługę asystenta osoby niepełnosprawnej. My w Lublinie, jako jedno z nielicznych miast, już to realizujemy i systematycznie rośnie liczba osób zainteresowanych tą usługą - powiedziała na konferencji prasowej zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

Realizacja usług asystenta osoby niepełnosprawnej zlecana jest w Lublinie - za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie - organizacjom pozarządowym, wybieranym w konkursie.

Jest to usługa "na godziny" - asystenci (po wcześniejszym umówieniu) towarzyszą i pomagają osobom niepełnosprawnym w czynnościach, których nie mogą one wykonywać samodzielnie np. robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, dojazdy do placówek kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych, ale też do miejsca pracy lub nauki. Asystenci pomagają niepełnosprawnym także w weekendy. Nie świadczą usług pielęgnacyjnych, opiekuńczych czy rehabilitacyjnych.

W pierwszym roku realizacji tego projektu - w 2013 - z tej formy pomocy skorzystały w Lublinie 54 osoby niepełnosprawne, w 2014 r. było to 71 osób, a w 2015 - jak przewidują władze - będzie ok. 100.

W 2013 r. miasto zakontraktowało prawie 3,5 tys. godzin usług asystentów, w roku 2015 przewidziano ich blisko 6,6 tys. Z budżetu miasta przeznaczono na ten cel 116 tys. zł, o 50 proc. więcej niż w 2013 r.

W tym roku wprowadzona będzie też usługa asystenta dla niepełnosprawnych dzieci. Ma się ona koncentrować na pomocy w przemieszczaniu się dzieci do miejsc ich rehabilitacji, czy zajęć pozalekcyjnych, oraz towarzyszeniu dziecku podczas trwania tych zajęć. 

- Chodzi o odciążenie rodziców dzieci niepełnosprawnych. Daje to też większe szanse dzieciom na uczestniczenie np. zajęciach kulturalnych czy edukacyjnych - powiedziała Lipińska.

W 2015 r. usługi asystenta osoby niepełnosprawnej będą realizować Fundacja Fuga Mundi oraz Polski Związek Niewidomych. Do tych organizacji mogą zgłaszać się osoby zainteresowane taką formą pomocy.

Zbigniew Nastaj, dyrektor Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych uważa, że pomoc w postaci asystentów osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebna i powinna być rozwijana.

- Ze wszystkich rodzajów pomocy dla osób niepełnosprawnych ta forma jest najbardziej trafiona. Asystent może pomóc w takich czynnościach, których osoby niewidome nie są w stanie samodzielnie wykonać np. wypełnienie druku czy wniosku w jakimś urzędzie, czego urzędnik często nie może zrobić - powiedział Nastaj.

W lubelskim oddziale Polskiego Związku Niewidomych pracą asystentów osób niepełnosprawnych zajmują się dwie osoby. W ubiegłym roku usługi tego typu świadczyły one w sumie dla ok. 50 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH