Lubelskie: nowelizacja ustawy o rehabilitacji zaważy na dostępie do świadczeń

Kierujący fundacjami i stowarzyszeniami z województwa lubelskiego zaapelowali do parlamentarzystów o poparcie dla nowelizacji ustawy o rehabilitacji.

Pierwsze czytanie projektu poselskiego ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych odbędzie się 22 września br.

Kierujący organizacjami pozarządowymi, obejmującymi wsparciem kilkadziesiąt tysięcy głęboko niepełnosprawnych uważają, że wejście w życie nowelizacji to dla nich być albo nie być.

„(...) praktycznie wszystkie środki PFRON trafią do pracodawców zatrudniających przede wszystkim osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, a osoby naprawdę wymagające wsparcia (ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności) i ich rodziny zostaną wykluczone z życia społecznego i zawodowego” – napisali w liście otwartym do parlamentarzystów RP.

– Wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzeń dla niepełnosprawnych pracowników w sposób nieprzewidziany doprowadziło do załamania się sytuacji w rehabilitacji. Odcięcie osób niepełnosprawnych od rehabilitacji, to nie tylko ich izolacja, bezczynność, ale również zwolnienie pracowników niepełnosprawnych i kadry terapeutycznej. To bankructwo wielu organizacji pozarządowych – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Maria Pietrusza-Budzyńska, prezydent Fundacji Teatroterapia Lubelska w Lublinie, jedna z autorów listu.

I dodaje, że jeśli ustawa nie będzie miała szans na niezwłoczną nowelizację, a z dniem 1 stycznia 2011 r. nie dojdzie przynajmniej do likwidacji dofinansowania dla pracujących emerytów z lekkim i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, PFRON nie będzie miał od 2011 r. funduszy na pokrycie zobowiązań wobec organizacji pozarządowych ani samorządów.

Tymczasem PFRON ogłosił, że planowane jest obniżenie dofinansowania w odniesieniu do każdej organizacji pozarządowej, Wyniesie ono nie mniej niż 10 proc. kwoty przyznanej lub wnioskowanej.

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia Tomasz Leleno, rzecznik PFRON, wyjaśnia, że podstawę do podjęcia negocjacji związanych z obniżeniem kwot dofinansowania stanowi zapis umowy mówiący, iż może ona być rozwiązana za zgodą stron, w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od woli stron, które uniemożliwiają realizację umowy.

„Okoliczności” w tym przypadku to trudna sytuacja finansowa, w jakiej obecnie znalazł się PFRON. Paradoksalnie Fundusz obniża dofinansowanie, ze względu na powodzenie zatrudniania osób niepełnosprawnych przez coraz większą liczbę firm.

– Zatrudnienie niepełnosprawnych pracowników rośnie, a w konsekwencji wpłaty od pracodawców są coraz mniejsze – podkreśla Tomasz Leleno.

Według rzecznika PFRON, sytuację finansową Funduszu powinna naprawić nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH