
Szpital im. Biegańskiego w Łodzi oraz Centrum Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim znalazły się w sieci szpitali województwa łódzkiego, mimo iż nie spełniały wymogów formalnych. Łódzki OW NFZ uznał, że udzielane przez nie świadczenia zaspokajają istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu.
- Oba podmioty nie spełniały kryteriów wynikających z ustawy, jednak ich działalność zabezpiecza istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu, dlatego wnioskowałem do Ministerstwa Zdrowia o zaliczenie ich do sieci. Wniosek został zaakceptowany - podkreślił w środę (28 czerwca) dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Osiński podczas konferencji poświęconej ogłoszeniu sieci szpitali dla Łódzkiego.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, który posiada m.in. oddziały chorób zakaźnych, kardiologii i dermatologii, został zakwalifikowany do III poziomu tzw. zabezpieczenia świadczeń. Z kolei Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED odgrywa ważną rolę w regionie jako placówka zajmująca się leczeniem nowotworów - jedyna w Tomaszowie Mazowieckim.
- W ramach podstawowego zabezpieczenia szpitalnego w Łódzkiem w sieci znalazło się 36 szpitali mających łącznie ponad 10 tys. łóżek. Poza siecią pozostało 350 łóżek szpitalnych. Liczby te pokazują, że na następne cztery lata zachowana zostanie stabilność i przewidywalność finansowania opieki szpitalnej - zaznaczył wicewojewoda Karol Młynarczyk.
Jak dodał dyrektor Łódzkiego OW NFZ, poza siecią znalazło się 28 jednostek, które nie mają znaczenia strategicznego - zwykle realizowały one świadczenia jednodniowe i planowe.
- NFZ nie będzie likwidował żadnego szpitala; placówki, które znalazły się poza siecią, będą mogły uczestniczyć w postępowaniach konkursowych na dotychczasowych zasadach i w ramach konkursu będą mogły zostać wybrane jako jednostki uzupełniające sieć szpitali - wyjaśnił.
Szpitale znajdujące się w sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ przez najbliższe cztery lata - począwszy od 1 października.
Konkursy ofert na świadczenia realizowane dotąd przez szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, zostaną ogłoszone na początku lipca; będą mogli przystąpić do nich dotychczasowi i nowi świadczeniodawcy.


CZYTAJ TAKŻE
- 17:34 Czy na podstawie stanu mleczaków można przewidzieć problemy psychiczne?
- 17:01 Samorządowe programy zdrowotne. Tu zaszła zmiana
- 16:38 Białystok: zainaugurowano zajęcia na IV Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrii
- 16:11 Zakończył się ostatni etap remontu Warszawskiego Szpitala dla Dzieci
- 15:52 Dlaczego Rumunia chce poznać wyniki badań polskich żołnierzy?
- 15:33 Rezydenci chcą, aby kształcenie lekarzy służyło zdobywaniu wiedzy
- 15:03 Sondaż: poprawa w służbie zdrowia - jedna z najważniejszych spraw dla Polaków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 Emilewicz: kończymy prace nad projektem nowego Prawa zamówień publicznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych