Łódzkie: w sieci szpitali dwie placówki niespełniające wymogów formalnych W Łódzkiem w sieci znalazło się 36 szpitali mających łącznie ponad 10 tys. łóżek Fot. Shutterstock

Szpital im. Biegańskiego w Łodzi oraz Centrum Nu-Med w Tomaszowie Mazowieckim znalazły się w sieci szpitali województwa łódzkiego, mimo iż nie spełniały wymogów formalnych. Łódzki OW NFZ uznał, że udzielane przez nie świadczenia zaspokajają istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu.

- Oba podmioty nie spełniały kryteriów wynikających z ustawy, jednak ich działalność zabezpiecza istotne potrzeby zdrowotne mieszkańców regionu, dlatego wnioskowałem do Ministerstwa Zdrowia o zaliczenie ich do sieci. Wniosek został zaakceptowany - podkreślił w środę (28 czerwca) dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Osiński podczas konferencji poświęconej ogłoszeniu sieci szpitali dla Łódzkiego.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, który posiada m.in. oddziały chorób zakaźnych, kardiologii i dermatologii, został zakwalifikowany do III poziomu tzw. zabezpieczenia świadczeń. Z kolei Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED odgrywa ważną rolę w regionie jako placówka zajmująca się leczeniem nowotworów - jedyna w Tomaszowie Mazowieckim.

- W ramach podstawowego zabezpieczenia szpitalnego w Łódzkiem w sieci znalazło się 36 szpitali mających łącznie ponad 10 tys. łóżek. Poza siecią pozostało 350 łóżek szpitalnych. Liczby te pokazują, że na następne cztery lata zachowana zostanie stabilność i przewidywalność finansowania opieki szpitalnej - zaznaczył wicewojewoda Karol Młynarczyk.

Jak dodał dyrektor Łódzkiego OW NFZ, poza siecią znalazło się 28 jednostek, które nie mają znaczenia strategicznego - zwykle realizowały one świadczenia jednodniowe i planowe.

- NFZ nie będzie likwidował żadnego szpitala; placówki, które znalazły się poza siecią, będą mogły uczestniczyć w postępowaniach konkursowych na dotychczasowych zasadach i w ramach konkursu będą mogły zostać wybrane jako jednostki uzupełniające sieć szpitali - wyjaśnił.

Szpitale znajdujące się w sieci będą miały zagwarantowane finansowanie z NFZ przez najbliższe cztery lata - począwszy od 1 października.

Konkursy ofert na świadczenia realizowane dotąd przez szpitale, które nie zostały zakwalifikowane do sieci, zostaną ogłoszone na początku lipca; będą mogli przystąpić do nich dotychczasowi i nowi świadczeniodawcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH