Łódzkie: tu również trwa wstępna kwalifikacja do sieci szpitali Szpital im. Kopernika w Łodzo; FOT. Materiały prasowe

Z projektu tzw. sieci szpitali wynika, że mieszkańcy mniejszych miejscowości w woj. łódzkim mogą być spokojni o leczenie w swoich szpitalach powiatowych, bo one mają wejść do sieci - informuje Dziennik Łódzki.

Jednak większości powiatowe placówki trafią na I poziom sieci, co oznacza, że publicznym finansowaniem zostaną objęte w tych szpitalach oddziały: chirurgii ogólnej, zabiegowe, chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii, neonatologii oraz pediatrii.

Na I poziomie mogą znaleźć się też łódzkie szpitale im. Rydygiera i Zakonu Bonifratrów oraz wojewódzki w Skierniewicach.

Na II poziomie - według obecnego projektu rozporządzenia - znajdą się szpitale: im. Jonschera w Łodzi, wojewódzki w Zgierzu, powiatowy w Radomsku, wojewódzki w Piotrkowie, Pabianickie Centrum Medyczne, powiatowy w Brzezinach, Centrum Dializa w Łasku i Tomaszowskie Centrum Zdrowia.

Szpitale te dostaną pieniądze na leczenie pacjentów m.in. w oddziałach: chirurgia dziecięca, kardiologia, neurologia, okulistyka, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, otorynolaryngologia i urologia.

Na III poziomie mają być szpitale: wojewódzki w Bełchatowie, wojewódzki w Sieradzu, im. Kopernika w Łodzi i im. Pirogowa w Łodzi. Placówki na III poziomie dostaną pieniądze na leczenie w znacznie bardziej specjalistycznych oddziałach jak: chirurgia klatki piersiowej, chirurgia naczyniowa, choroby płuc, chirurgia dziecięca, okulistyka dziecięca, transplantologia kliniczna, toksykologia, kardiochirurgia, choroby zakaźne dla dzieci i urologia dziecięca.

Najwyższy poziom - ogólnopolski - i finansowanie całego zakresu leczenia może dostać sześć szpitali, wszystkie z Łodzi: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM, Instytut Medycyny Pracy, szpital MSWiA, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Barlickiego i Centralny Szpital Kliniczny. Z kolei Wojewódzkie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji będzie miało poziom pulmonologiczny.

W zestawieniu, oprócz prywatnych szpitali jak Salve i Medeor, brakuje dużej łódzkiej publicznej placówki słynącej z leczenia chorób zakaźnych, czyli wojewódzkiego szpitala im. Biegańskiego.

Szefowie oddziałów wojewódzkich NFZ mogą wystąpić do ministra zdrowia i wskazać konkretny szpital, który ze względu na swoją specyfikę powinien znaleźć się w sieci.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Przypomnijmy - resort zdrowia proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH