Łódzkie: tak samorząd dba o zdrowie mieszkańców W trosce o zdrowie lepiej nie zdawać się na szczęście, lecz na badania profilaktyczne.

W tym roku samorząd województwa łódzkiego realizuje kilka dużych, nowych programów zdrowotnych.

Dla samorządu terytorialnego możliwość realizowania projektów w zakresie promocji zdrowia, to działanie fakultatywne. Są takie samorządy, które w ogóle się nie angażują w promocję zdrowia, w innych programy są mocno promowane i stanowią znaczny procent budżetu.

– Samorząd Województwa Łódzkiego od wielu lat opracowuje i wdraża programy profilaktyczne skierowane do mieszkańców regionu – informuje Dorota Łuczyńska, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

W tym roku realizowany jest po raz pierwszy programy zapobiegania zaburzeniom depresyjnym dla uczniów klas VI szkół podstawowych, którego celem jest wychwycenie u uczniów cech predysponujących do wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Dzieci, u których takie ryzyko zostanie zaobserwowane będą mogły wziąć udział w organizowanych warsztatach terapeutycznych. Jest też program zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2, którego adresatami są osoby w wieku 45-64 lat, u których dotychczas nie została rozpoznana cukrzyca.
 
Projekt pt. "Zdrowe województwo – akcje profilaktyczne wczesnego wykrywania chorób dla mieszkańców regionu łódzkiego”, zawierające się w trzech działaniach:

• zdrowy mężczyzna – profilaktyka raka prostaty u mężczyzn w wieku 45 – 65 lat, którzy nie są objęci stałą opieką lekarza urologa; w ramach akcji planowana jest konsultacja lekarza urologa, wykonanie oznaczenia poziomu stężenia PSA, badanie per rectum oraz w uzasadnionych przypadkach badanie ultrasonograficzne stercza;

• zdrowa kobieta – profilaktyka raka piersi, którego celem jest obniżenie zachorowalności kobiet na nowotwory piersi poprzez wykrywanie choroby we wczesnym stadium rozwoju; badania skierowane są do kobiet w wieku 25 – 44 lat. W ramach akcji planowana jest konsultacja lekarza ginekologa i badanie USG piersi;

• oraz wczesne wykrywanie jaskry, dla obniżenia liczby osób tracących wzrok z powodu tej choroby; adresatami są osoby w wieku 35-60 lat.

Kolejnym realizowanym projektem jest program zdrowotny wczesnego wykrywania otępień lub innych zaburzeń funkcji poznawczych, który został opracowany przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Warcie. Głównym celem programu jest wykrycie jak największej liczby osób we wczesnych etapach otępień w celu wdrożenia stosownego leczenia ograniczającego w czasie postęp choroby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH