Łódź: ratownictwo służbą publiczną...

Senatorowie PO w oświadczeniu, skierowanym do premiera krytykują komercjalizację ratownictwa medycznego.

Senatorowie PO Andrzej Owczarek i Marek Trzciński we wtorek (16 marca) podczas konferencji prasowej w Łodzi poinformowali, że oświadczenie w tej sprawie skierowali już do premiera Donalda Tuska. Pod pismem podpisało się 32 senatorów Platformy Obywatelskiej oraz jeden senator niezależny.

Zdaniem sygnatariuszy oświadczenia, ratownictwo medyczne jest tak samo niezbędne jak straż pożarna czy policja. Te dwie ostatnie instytucje pozostają w kompetencji władzy publicznej. Nie wiadomo jednak, dlaczego losy ratownictwa medycznego potoczyły się inaczej. Według nich, powierzenie organizacji ratownictwa medycznego regułom konkursowym pokazuje, iż wolna konkurencja nie tylko nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale generuje kolejne.

Jako przykłady podali kilka rozstrzygnięć konkursów na usługi ratownicze w Łódzkiem. W kilku powiatach konkurs wygrała prywatna firma, ale – jak twierdzą – wiele wskazuje na to, że np. przy ocenie wniosków tych firm pominięto kryteria, które powinny być oceniane. Pokrzywdzonymi są zawsze jednostki publicznej służby zdrowia.

W oświadczeniu senatorowie zwracają również uwagę na następstwa organizowania konkursów. Ich zdaniem przegrana pogotowia,  prowadzonego przez szpital, eliminuje tenże szpital raz na zawsze z rynku. Szpital musi się pozbyć ratowników, zwrócić dotacje, za które zostały zakupione ambulanse i sprzęt medyczny, bo nie jest w stanie realizować programu, na jakie te pieniądze pozyskał.

Senatorowie są przekonani, że ratownictwo medyczne świadczone jako usługa komercyjna wydaje się nieporozumieniem. Przypomnieli, iż praktyka pokazała, że ze względów oszczędnościowych pacjenci z zagrożeniem życia byli dowożeni do najbliższego szpitala, a nie tam, gdzie można było udzielić im niezbędnej pomocy.

„Pozostawienie ratownictwa medycznego w kompetencji państwa jest kluczowe dla bezpieczeństwa obywateli” – napisali w oświadczeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH