Łódź: powstał prozdrowotny klaster łączący naukę i biznes Celem klastra jest rozwój technologii i usług w obszarze aktywnego życia oraz zdrowego starzenia Fot. Archiwum RZ

Rozwój technologii i usług w obszarze aktywnego życia oraz zdrowego starzenia się to cel powołanego w piątek w Łodzi klastra Żyjmy Zdrowiej, który tworzą łódzkie uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz firmy m.in. medyczne i biotechnologiczne.

- Uniwersytet Medyczny od kilku lat bardzo intensywnie prowadzi interdyscyplinarną działalność związaną z jednym z największych wyzwań współczesności, jaką są zmiany demograficzne. Żyjemy dłużej i chcielibyśmy, aby było to życie jak najlepszej jakości. Nasz klaster ma na celu współpracę w trójkącie wiedzy pomiędzy edukacją, badaniami i przemysłem - podkreśliła prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Lucyna Woźniak.

Grupę inicjatywną klastra tworzy 15 partnerów, m.in. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet i Politechnika Łódzka, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytut Medycyny Pracy, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki. Są także przedsiębiorstwa z obszaru usług medycznych, biotechnologii i farmacji oraz organizacje pozarządowe.

Instytucje te będą współtworzyć ośrodki zdrowego życia i aktywnego starzenia, prowadzić edukację prozdrowotną oraz badania nad rozwojem technologii we współpracy z Narodowym Centrum Aktywnego Życia i Zdrowego Starzenia oraz sieciami międzynarodowymi, w tym działającym na łódzkim Uniwersytecie Medycznym międzynarodowym konsorcjum EIT Health.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, jednym z powodów utworzenia klastra jest też konieczność odwrócenia niekorzystnych tendencji epidemiologicznych i demograficznych występujących w regionie. Średnia długość życia mężczyzn w Łódzkiem jest najkrótsza w Polsce, notuje się też jeden z najniższych udziałów ludności w wieku 0-14 lat oraz najwyższy udział ludności w wieku powyżej 65. roku życia.

- Podstawą koncepcji jest regionalna strategia innowacji LORIS 2030 definiująca sześć inteligentnych specjalizacji województwa łódzkiego; jedną z nich jest medycyna, farmacja, biotechnologia i produkcja kosmetyków. W tym obszarze istnieje w regionie ogromny potencjał intelektualny i badawczy - wyjaśnił doradca marszałka dr Andrzej Siemaszko.

Zdaniem Siemaszki, klaster to szansa na wspieranie i wdrażanie nowych terapii oraz technologii medycznych, a także prowadzenie edukacji zdrowotnej. - Ważne, aby wypracować wspólną markę, wspólne logo, aby pacjenci mieli zaufanie do przekazywanej wiedzy z obszaru działalności klastra - zaznaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH