Łódź: nie zabraknie leków dla chorych na raka

Łódzkie szpitale zapewniają, że udaje im się zaopatrzyć w odpowiednią ilość leków dla chorych na raka.

Adrianna Sikora, rzeczniczka Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, przyznaje, że jeszcze tydzień temu w szpitalnej aptece nie było żadnych zapasów, jednak zapewnia, że sprowadzono już odpowiednie onkologiczne leki drogą importu docelowego i nie istnieje zagrożenie przerwania ciągłości leczenia pacjentów chorych na raka - informuje Dziennik Łódzki.

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, codziennie przeprowadza się się nawet do 240 chemioterapii, dlatego ciągłość w dostępie do leków jest tam bardzo ważna. Inny łódzki szpital - Centrum Zdrowia Matki Polki - także zapewnia, że nie ma kłopotów z lekami.

Jak już informowaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl, wielu szpitalom w Polsce zaczęło brakować leków stosowanych w chemioterapii. Ratowały się importem docelowym, jednak nie wszystkim placówkom udawało się utrzymać płynność leczenia pacjentów. Niedobory środków farmakologicznych są efektem wycofania się z Polski jednego z producentów tych leków - firmy Sandoz.

Czytaj. Brakuje cytostatyków: import docelowy to za mało

Ministerstwo Zdrowia o problemie wie i stara się go rozwiązać. Obecnie próbuje uzupełnić niedobór środków farmaceutycznych poprzez import docelowy. W marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz wydał zgodę na import w ilościach hurtowych zamienników leków stosowanych w chemioterapii.

Wiceminister Jakub Szulc podkreślał w kwietniu br., że resort nie ma informacji, by z powodu braku leków pacjenci byli odsyłani ze szpitali lub kierowani do innych placówek. Nie wykluczył jednak, że takie sytuacje mogły się zdarzyć.

Jak poinformował wiceminister, 23 marca odbyło się spotkanie z przedstawicielami czterech firm, które wytwarzają cytostatyki, stanowiące zamienniki brakujących leków firmy Sandoz. Również oni potwierdzili wzmożony popyt na leki stosowane w chemioterapii w całej Europie.

Jakub Szulc mówił, że zastosowanie procedury importu docelowego jest planem "B" ministerstwa zdrowia w sytuacji ograniczenia dostępu do leków. Zapewniał, że w pilnych przypadkach zgody na sprowadzenie leku z zagranicy są wydawane  na bieżąco.

Czytaj. Ministerstwo Zdrowia: import docelowy planem B resortu w związku z brakiem cytostatyków

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH