Łódź: na oddziały szpitalne nadal trafiają osoby po dopalaczach

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Psychologii Zdrowia na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, zamknięcie sklepów z dopalaczami nie rozwiązało problemu. Każdego miesiąca na oddziały toksykologiczne trafia kilkanaście osób po zażyciu tych środków.

Zdaniem dr Anny Krakowiak, kierownika oddziału toksykologii Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, problem jest nadal aktualny. Nabrał jedynie innego wymiaru. - Pojawiła się grupa młodzieży uzależnionej od dopalaczy, która zaczyna z nimi eksperymentować - mówi Krakowiak.

Wyniki badań wskazują, że wśród uczniów trzecich klas gimnazjalnych aż 17 proc. chłopców i 12,3 proc. dziewcząt próbowało dopalaczy. Z badań wynika także, że po dopalacze sięgało 29,9 proc. chłopców i 15,5 proc. dziewcząt II klas ponadgimnazjalnych.

Dr Krakowiak uważa, że chociaż to mniej osób niż w latach 2008-2009, to jednak trudno mówić o rozwiązaniu problemu. Każdego miesiąca trafia do Instytutu 8-10 pacjentów po dopalaczach. W maju było ich aż 13. Główne objawy to najczęściej niepokój, pobudzenie, halucynacje, skoki ciśnienia, kołatanie serca. 

Szefowa oddziału toksykologii zwraca też uwagę, że u niektórych młodych ludzi, zwłaszcza takich, którzy po raz kolejny trafili do szpitala z powodu dopalaczy, obserwowana jest tendencja do pojawiania się zaburzeń psychicznych typu depresyjnego. Takie osoby wymagają już skierowania na oddziały psychiatryczne.

Specjaliści wskazują również na zmianę sposobu przyjmowania dopalaczy, a także pojawienie się na rynku nowych typów środków odurzających.

- Wcześniej młodzież tylko wąchała dopalacze, obecnie zaczyna eksperymentować, przyjmuje je dożylnie, miesza różne substancje szukając sposobu na zwiększenie doznań - podkreśla dr Krakowiak. I dodaje, że w województwie łódzkim brakuje miejsc na młodzieżowych oddziałach psychiatrycznych, gdzie powinni trafiać młodociani uzależnieni od dopalaczy.

W badaniach przeprowadzonych przez Instytut Psychologii Zdrowia gimnazjaliści wskazują na takie specyfiki jak: Tajfun, Bobbi, Sztywny Misza, Smart Shiva i Konkret.Dopalacze najczęściej wymieniane przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych to: Black Widow, Dominator, Tajfun, Gumijagoda, Sztywny Misza i Hamer. Większość dopalaczy wymienianych przez badanych to środki do palenia o działaniu zbliżonym do marihuany lub haszyszu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH