Łódź: komisja etyki zajmie się lekarzami odmawiającymi wypowiadania opt-out? FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Ponad 30 położników i ginekologów z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki skierowało pismo do Komisji Etyki Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. Proszą w nim "o rozpatrzenie postawy etycznej kolegów", którzy występują wbrew stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej rekomendującej ograniczenie czasu pracy.

Podpisani wskazali nazwiska siedmiorga lekarzy, których dotyczy pismo. "Ich zachowanie i wywieranie nacisku na młodszych kolegów, aby nie wypowiadali klauzuli opt-out dezintegruje społeczność lekarską ICZMP" - napisano.

Pismo ma być rozpatrzone na posiedzeniu komisji etyki 12 stycznia br. Rzecznik prasowy OIL w Łodzi Joanna Barczykowska-Tchorzewska w rozmowie z PAP zwróciła uwagę, że pismo jest dość ogólne, komisja zaprosiła więc lekarzy na rozmowę, by poznać szczegóły opisywanej sytuacji.

- Wtedy komisja etyki podejmie decyzję, czy w ogóle potraktować to jako skargę, a jeśli tak, to czy skierować to do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, ponieważ to jest organ właściwy do oceny zachowania lekarzy - powiedziała.

Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska poinformowała PAP, że dotychczas do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej nie wpłynęła informacja o prowadzonych czynnościach przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej w tej sprawie i sprawach podobnych.

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi klauzule opt-out wypowiedziało ponad 180 lekarzy z 400-osobowego zespołu lekarskiego. Dyrekcji udało się obsadzić grafik dyżurów do końca stycznia.

Specjalistom z ginekologii i położnictwa zaproponowano podwyżkę w wysokości 500 zł do podstawy pensji (obecnie średnia to ok. 4,7 tys. zł) oraz dodatkowe 300 zł do każdego dyżuru, co przy czterech dyżurach w miesiącu daje dodatkowe 2 tys. zł brutto. Specjalną stawkę za dyżury - ponad 2,3 tys zł brutto za święta i 1,5 tys. zł za dni powszednie - dyrektor ICZMP Maciej Banach chce zaoferować neonatologom.

Pod koniec października Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do lekarzy o "ograniczenie w najbliższym czasie gotowości do świadczenia pracy i wykonywania świadczeń zdrowotnych, również w ramach umów cywilnoprawnych, do maksymalnie 48 godzin w tygodniu". Na stronie NRL opublikowano też gotowy wzór oświadczenia dotyczącego cofnięcia zgody na klauzulę opt-out. Analogiczne apele podejmowały również okręgowe izby lekarskie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH